Вредните бели храни
Здравословното хранене е пълноценно хранене, при което организмът се снабдява с всички хранителни вещества, които са необходими за правилното протичане на жизнените му функции. То не е диета, не е режим от трудноспазващи се правила, грамажи или брой калории, а правилен подбор, комбиниране и приготвяне на храните, които присъстват в ежедневното меню.
Всеки от нас в различна степен се замисля затова доколко са полезни продуктите, които най-често присъстват във всекидневното му хранене. Някои хора не знаят с какво са опасни определени храни, за други хора – приоритетен е вкуса и те не се влияят от последиците, които консумацията им има върху организма, а има и такива, които се грижат за здравето и тялото си чрез здравословното хранене.
Факт е, че мнозина не знаят, че някои от най-често консумираните храни, всъщност са вредни и тяхната ежедневна консумация повишава значително риска от високо кръвно налягане, диабет, метаболитни нарушения, затлъстяване и други заболявания. Такива са рафинираната бяла захар, бялото брашно, белият ориз, пастьоризираното краве мляко и бялата сол.
Рафинираната бяла захар
В рафинираната бяла захар няма протеини, витамини, минерали, ензими, мазнини и фибри. Всяка растителна храна носи на организма нещо полезно, нещо, което той да усвои. Рафинираната бяла захар обаче не носи нищо, дори напротив – тя изсмуква минералите и витамините от тялото, за да може да се разгради, а освен това и не се разгражда напълно. Рафинираната бяла захар носи само енергия и човешкият организъм в действителност ежедневно се нуждае от захар, но не и в количествата, в които съвременното общество я консумира. Днес захарта е навсякъде – в почти всички храни, които консумираме, а това в дългосрочен план води до катастрофални последствия за здравето. Бялата рафинирана захар може да се замени с кафява захар, мед, кленов сироп или стевия. Редовната консумация на рафинирана захар провокира метаболитни нарушения, променя микрофлората в червата, води до затлъстяване на черния дроб и увеличава риска от диабет, сърдечно-съдови и ракови заболявания.
Рафинирано бяло брашно
Най-добрият заместител на бялото брашно е пълнозърнестото, но то чудесно може да се замени и с ръжено, царевично или брашно от лимец. При обработката на житото, за да се получи бяло брашно се отстраняват обвивката и зародишът на семената, в които се съдържат най-важните за здравето микроелементи, витамини, минерали, целулоза и други полезни вещества. Редовната консумация на бяло брашно води до храносмилателни проблеми, запек, затлъстяване и други.
Рафиниран бял ориз
При обработката на ориза, за да се получи полирано и бяло на цвят зърно, се премахват външната му обвивка и зародиша. В резултат на това, белият ориз почти не съдържа минерали, мазнини, витамини от група В, фибри, антиоксиданти и е с много по-ниско съдържание на протеини, в сравнение с кафевия ориз. Белият ориз повишава риска от развитие на диабет тип 2.
-
НОРМА ДЖЕСТ
За по-добро храносмилане
-
НОРМА ФЕТ НОПАЛ
Регулация на теглото
-
НОРМА ФЕТ ПСИЛИУМ
Регулация на теглото
-
ХЕПА ДЖЕСТ
За по-добро храносмилане
Пастьоризирано краве мляко
Процесът на пастьоризиране дава на млякото по-дълъг срок на годност, но и премахва ценни ензими и витамини. Пастьоризираното краве мляко е лишено от йода и бактериите, които се срещат в суровото краве мляко. Освен това в този процес на пастьоризиране към млякото се добавят хормони и антибиотици. Консумацията на пастьоризирано краве мляко повишава риска от алергии, астма, проблеми със съня, главоболие, екземи, остеопороза, артрит, сърдечни и онкологични заболявания. Здравословни алтернативи на пастьоризираното краве мляко са ядковите млека.
Рафинирана бяла сол
Бялата готварска сол съдържа натрий и хлорид – незаменими за организма елементи, но консумацията на сол над физиологичните потребности крие риск за здравето. Прекомерната употреба на бяла готварска сол според специалистите се свързва с увеличаване на риска от сърдечно-съдови заболявания, високо кръвно налягане, мозъчен инсулт, увреждане на бъбреците, задържане на течности, загуба на калций и развитие на остеопороза. Препоръчителният прием на сол е до 5 грама дневно, което е около 1 чаена лъжичка, но средният дневен прием на всеки човек, обикновено го надхвърля, защото сол се влага в почти всички технологично обработени и консервирани храни. Готварската сол съдържа и йод, който е необходим за доброто ни здраве. Ограничаването на консумацията на готварска сол, използването на розова хималайска сол и консумирането на повече плодове и зеленчуци е разумен избор, който има здравословен ефект върху организма.
Рафинираните бели храни е трудно да бъдат изключени напълно от ежедневното хранене, но съвсем реално консумацията им може да се ограничи и те да бъдат заменени с по-полезните им алтернативи.