Лесни стъпки за по-добро храносмилане
Храносмилателните проблеми стават все по-често срещан проблем – киселини, подуване на корема, спазми, непълноценно усвояване на хранителните вещества, диария, запек и други. Освен дискомфорта и болката, тези неразположения могат да доведат и до сериозни заболявания.
Само с няколко лесни стъпки може да подпомогнете правилното функциониране на храносмилателната система – да доставя и усвоява ефективно хранителните вещества и своевременно да освобождава тялото от отпадните продукти.
Увеличете приема на фибри
Диета с високо съдържание на фибри поддържа стомашно-чревния тракт в отлично състояние. Богати на фибри са плодовете, зеленчуците, пълнозърнестите храни, варивата. Фибрите подпомагат правилното усвояване на хранителните вещества, а освен това увеличават чувството за ситост.
Консумирайте разтворими и неразтворими фибри
Фибрите се делят на разтворими и неразтворими във вода. Храносмилателната система се нуждае и от двата вида. Някои разтворими фибри служат за храна на полезните бактерии в червата и така спомагат за баланса в чревната флора. Неразтворимите фибри са тези, които гарантират редовното изчистване на дебелото черво от токсини и отпадни продукти. Повечето растителни храни съдържат и двата вида фибри, но в различно съотношение. В плодовете, зеленчуците, зърнените и бобовите храни преобладават разтворимите фибри, а добри източници на неразтворими фибри са пълнозърнестите храни, кореноплодните зеленчуци, корите на плодовете и ядките.
Ограничете мазнините
Мазните храни са по-трудни за усвояване, а това забавя храносмилането. Комбинирайте храни, богати на мазнини с храни с високо съдържание на фибри, за да улесните процеса на храносмилане. Избирайте постни меса и нискомаслени млечни продукти.
Добавете пробиотици
Пробиотиците са полезни бактерии, които живеят в храносмилателния тракт. Те подпомагат правилното усвояване на хранителните вещества, регулират храносмилането, т.е. оказват влияние върху всички процеси в организма. Пробиотиците лекуват храносмилателния тракт и ускоряват възстановяването на организма след боледувания. Храни, богати на пробиотици са кисело мляко, кефир, боза, ферментирали храни. Пробиотици се предлагат и под формата на хранителни добавки.
-
НОРМА ДЖЕСТ
За по-добро храносмилане
-
НОРМА ФЕТ НОПАЛ
Регулация на теглото
-
НОРМА ФЕТ ПСИЛИУМ
Регулация на теглото
-
ХЕПА ДЖЕСТ
За по-добро храносмилане
Хранете се по график
Опитайте се да се храните всеки ден по едно и също време. Консумирането на храна по график помага за поддържане на храносмилателната система в добра форма, но и подобрява енергийните нива.
Пийте повече вода
Пиенето на вода е изключително важно за доброто храносмилане. Стремете се да пиете по 2-3 литра на ден. Чудесна комбинация, която увеличава ефективността на храносмилането е пиенето на повече вода и прием на храни, богати на фибри. Фибрите и водата спомагат за по-бързото омекотяване и разграждане на храната, както и за по-бързото извеждане на отпадните от храносмилането продукти.
Намалете приема на кофеин и алкохол
Прекалената употреба на кофеин и алкохол пречи на правилното храносмилане, повишава киселинността в стомаха и може да доведе до възпаление на стомашната лигавица, коремни болки, киселинен рефлукс и язви.
Движете се
Физическата активност има значение и за доброто храносмилане. Движението стимулира кръвообращението и храносмилането, намалява стреса, но и подобрява работата на червата.
Контролирайте стреса
Повишените нива на тревожност и стрес могат да попречат на доброто храносмилане, опитайте се да ги намалите.