4 признака, че се храним твърде малко в процеса на отслабване
Ако се опитвате да отслабнете, вероятно спазвате режим пълен със съвети как да намалите приеманите калории. Факт е, че диетите са истинско изпитание за волята, но драстичното намаляване на калориите, много рядко дава траен ефект върху теглото. Обикновено рязкото намаляване на приеманите калории има обратен нежелан ефект, т.нар. йо-йо ефект, който не само затруднява постигането на желаното тегло, но може да доведе и до редица здравословни проблеми.
Как да разберем, че се храним твърде малко, докато се опитваме да отслабнем? Тези четири признака са сигналите, с които организмът ни подсказва, че допускаме грешки в процеса на отслабване:
Липса на концентрация и умора
Липсата на енергия най-често се дължи на неправилен хранителен режим. Няма значение дали пропускаме хранене или ограничаваме точно определени храни, консумирането на по-малко калории, означава и прием на по-малко хранителни вещества. Независимо дали спазваме диета или не, организмът ни има нужда от всички макролементи – въглехидрати, мазнини, протеини, както и витамини, и минерали, за да бъдем заредени с нужната енергия и издръжливост, за да се справяме с предизвикателствата на ежедневието. Прекалено нискокалоричните диети са свързани със забавяне и увреждане на обмяната на веществата, което кара тялото да мине в икономичен режим, и да изразходва по-малко калории. Често се стига до недостиг на важни за нормалното функциониране на организма хранителни вещества. Всичко това води до енергиен спад, чувство на умора, изтощение и липса на концентрация.
Раздразнителност и лошо настроение
Друг признак за калориен дефицит са неоправданото лошо настроение и чувството за раздразнителност, които могат да се дължат на прекалено ниските нива на кръвната захар.
-
FAT LOSS
Да влезем във форма за лятото
-
L-КАРНИТИН
За ускоряване на метаболизма и срещу пролетна умора
-
НОРМА ДЖЕСТ
За по-добро храносмилане
Лениви черва
Небалансираното хранене по време на диета обикновено води до по-бавно освобождаване на червата и нередовно изхождане. Всекидневният стрес и умората също водят до този физиологичен проблем, а спазването на диета може да бъде сериозно изпитание за психиката. Приемането на храни, богати на фибри и пробиотици, плодове и зеленчуци, пиенето на достатъчно вода и движението, помагат за овладяването на това състояние.
Не успявате да свалите онези два килограма
Обикновено губим тегло, когато в организма има калориен дефицит, но ако не успявате да се справите със заветните два килограма, вероятно тренирате недостатъчно, храните се твърде малко, или комбинация от двете. Ако консумираме твърде малко калории, започваме да губим мускулна маса, забавя се обмяната на веществата, защото тялото се опитва да се приспособи към новите условия. Тялото влиза в т.нар. “икономичен режим”, за да пести енергия чрез изгаряне на по-малко калории. Тренировките спомагат за създаване на дефицит чрез горене на допълнителни калории. Те са задължителни, защото водят не само до загуба на тегло, но предотвратяват загубата на мускулна маса, горят мазнини и оформят тялото. Отговор на въпроса – колко храна и колко тренировки са необходими за трайно и безопасно отслабване няма, защото нуждата от тях е строго индивидуална. Но, балансираният хранителен режим, съобразен с редовно физическо натоварване винаги водят до добри резултати, и то без гладуване.