8 признака на глутенова непоносимост
Глутенът е растителен протеин, съдържащ се в пшеницата, ечемика, ръжта и други зърнени култури.
Вероятно сте забелязали, че в магазините има специално отделено място за храни с надпис ‘’без глутен’’. Това е така, защото Световната здравна статистика сочи, че всеки 1 от 100 души има непоносимост към глутена, а това е причина за много заболявания.
Най-честите симптоми, които подсказват за евентуална непоносимост към глутен са: хронична умора, загуба на тегло, стомашно-чревни проблеми, херпеси и афти, анемия, дерматит и други.
Най-тежката форма на непоносимост е позната още като целиакия (цьолиакия) – автоимунно заболяване, причинено от глутена. При това състояние се атакува чревната тъкан и се намалява способността на организма да усвоява хранителните вещества.
-
МАСЛО ОТ НИГЕЛА САТИВА
За здрави клетки и имунна система
-
ПОЛЕКС
За борба с поленовите алергии
Следните признаци подсказват за евентуално наличие на непоносимост към глутен :
Умора и изтощение
Според медицинските експерти, непоносимостта към глутен може да доведе до умора и изтощение в резултат на възпаление и деразпределение на енергийните резерви на организма. Умората сама по себе си не е достатъчен показател, но ако е комбинирана с проблеми в стомашно – чревния тракт, намалете или изключете за седмица глутена от менюто си.
Главоболие и мигрена
Хората с непоносимост към глутен често страдат от мигрена и главоболие. Главоболието е симптом на много заболявания. Ако страдате от мигрена, която започва в рамките на 1 – 2 часа след прием на храни, съдържащи глутен, вероятно сте чувствителни към него.
Влияние върху стомашно – чревния тракт
Храносмилателни проблеми като запек, газове, подуване на корема и стомашно разстройство, които се проявяват в различна степен, според възрастта и индивидуалността на организма, също могат да са провокирани от непоносимост към глутен. Запекът например е характерен симптом за глутенова непоносимост при малките деца.
Ставни и мускулни болки
Болките в ставите, които често погрешно се диагностицират като ревматоиден артрит, са много често срещан симптом на непоносимост към глутена. Пресищането с глутен предизвиква възпалителен отговор в организма, който причинява мускулни и ставни болки.
Мозъчна мъгла
Мозъчната мъгла представлява нарушена когнитивна функция, провокирана от целиакията. Проучвания са показали връзка между чувствителността към глутен и нарушения във всяка част на неврологичната система, включително мозък, гръбначен мозък и периферните нерви. Глутенът е показан, че задейства психиатрични разстройства, когнитивно увреждане, деменция и почти всички други неврологични разстройства.
Дентални проблеми
“BMC Gastroenterology” публикува резултатите от проучване, което показва, че е налице пряка връзка между непоносимост към глутен и състояние, наречено “афтозен стоматит”, което води до язви в устата.
Кожни проблеми
Глутеновата непоносимост често причинява екзема, акне и херпетиформен дерматит (болест на Дюринг). Това се дължи на факта, че малабсорбцията, причинена от глутеновата непоносимост, засяга кожата и предизвиква сърбеж, зачервяване, обриви, парене и мехури.
Внезапно наддаване на тегло
Внезапното наддаване на тегло без други причини е общ признак на това състояние. Хората с непоносимост към глутена имат проблеми с преработката и усвояването на храните, витамините и минералите. За да се справи с този проблем, тялото съхранява мазнините, за да ги използва по-късно. Някои експерти обясняват това като навлизане на тялото в режим на оцеляване. Избягвайки глутена, теглото се стабилизира бързо.
Един от най-добрите начини да разберем дали имаме проблем с глутеновата непоносимост е, като се подложим на диета, в която да извадим от менюто си всички храни със съдържание на глутен. Достатъчно е да лишим организма си в продължение на 2 до 3 седмици и след това да се върнем към нормалните си хранителни навици. Ако по време на диетата се почувстваме значително по-добре, а при връщането си към консумацията на глутенови храни състоянието ни се влоши, изводът е ясен.