Ценни аюрведични съвети за подобряване на храносмилането
Доброто храносмилане е в основата на много от жизнените функции на нашето тяло. Според аюрведа е необходимо да поддържаме храносмилателните процеси и метаболизма в здравословен ритъм, тъй като нарушаването им е предпоставка за редица проблеми и заболявания, които могат да се появят впоследствие. Сигнали за лошо храносмилане са следните симптоми: липса на апетит, често оригване, болки и подуване в областта на стомаха или непрекъснато чувство на тежест и дискомфорт.
Състоянието и функционирането на стомаха е един от акцентите на аюрведичната наука. Именно затова при приготвянето на ястия внимателно се подбират видовете и количествата на отделните подправки, така че да се постигне максимално, лесно и бързо усвояване на хранителните вещества, без това да предизвиква нарушения в организма. В аюрведа се смята, че болестите се проявяват тогава, когато т.нар. “храносмилателен огън” е слаб. Явните симптоми за това са: болки и неразположение в областта на стомаха, парене и киселини, повръщане.
На първо място е важно да се храним според собствения си капацитет. Тук е редно да вземем предвид и разхода на енергия. Няма универсално количество храна, което може да бъде приемано от различните хора. Важно е да не се преяжда.
-
НОРМА ДЖЕСТ
За по-добро храносмилане
-
НОРМА ФЕТ НОПАЛ
Регулация на теглото
-
НОРМА ФЕТ ПСИЛИУМ
Регулация на теглото
-
ХЕПА ДЖЕСТ
За по-добро храносмилане
Едно просто правило: ако се раздели стомахът на четири части, то две от тях трябва да се напълнят с твърда храна, една част – с течност или храна под течна форма, а четвъртата част да се остави празна – за правилното циркулиране на газовете, което подпомага придвижването на храната.
Растителните продукти са за предпочитане, тъй като те се усвояват лесно, бързо снабдяват организма ни с енергия и не затрудняват метаболизма.
Храната следва да е прясно приготвена със свежи продукти и в приятна атмосфера. Хубаво е да се избягва приемането на студени ястия от хладилника или да се притоплят стари храни.
Избягвайте физически упражнения непосредствено след храна. Вечерята трябва да се случи около 2-3 часа преди лягане.
Както се казва: „пийте” храната. Това означава да се дъвче добре, така че половината от разграждането да става още в устата чрез слюнката.
Не се хранете, когато сте ядосани, разтревожени или напрегнати. Тогава яденето е механично и неосъзнато, и дори да е здравословна храната като качества, тя може да донесе повече вреда, отколкото полза.
Залагайте на сезонните и местните плодове, и зеленчуци, тъй като са пресни и с високо съдържание на витамини, минерали – особено ако са с органичен произход.
Включвайте редовно в менюто си – гхи (пречистено краве масло), мед, ядки, зърнени храни, мляко (по възможност домашно) и подправки като: куркума, кардамон, кимион, канела и пр.
Друго много важно правило: хранете се само, когато сте гладни. Това е сигурен знак, че процесът на смилане на предишното ядене е завършил и тялото е готово да обработи ново количество храна по пълноценен начин. Хубаво е също и да избягвате хапване на хапка оттук-оттам, просто от лакомия или любопитство, защото по този начин стомахът се „залъгва” и нарушава обичайния си ритъм.