Как да се справим с глада и желанието за определени храни?
Всички имаме определени периоди, в които у нас се поражда желание или глад за храни от точно определен тип или към конкретен вкус – сладко, солено, люто и пр. Оказва се, че често това влечение се корени в дефицит, който организмът ни изпитва, или дори в определено психическо състояние.
Когато например изпитаме желание за нещо сладко, може да става въпрос за недостиг на магнезий в организма ни. Да, какаото е чудесен източник на магнезий, но в суров и натурален вид, а не преработено, обезмаслено, изпечено и смесено с огромно количество мляко и захар, както е при повечето шоколадови блокчета. Затова вместо това може да се присегнете към шепа сурови ядки или да подъвчете някой зеленолистен зеленчук.
Ако често ви се пие газирана вода или въобще газирани напитки, то може да става въпрос за недостиг на калций. Гледайте да избягвате кока-кола и да заложите на сусам под всякаква форма, броколи или кейл.
Прекомерното желание и съответно консумацията на хляб могат да бъдат туширани с помощта на храни, богати на азот. Това са бобови растения, спанак, карфиол.
От психологическа гледна точка се наблюдава, че хора, страдащи от депресивни състояния, често изпитват непреодолим глад към храни, които съдържат повече захар, натрий и мазнини. Това се дължи и на понижените нива на т.нар. хормон на щастието – серотонин. Интересното е, че мозъчните центрове, захранвани и стимулирани от захарта и сладкия вкус на храната, отговарят и за зависимостта към алкохол, цигари и др. Тоест, влечението към храни с определен вкус може да се счита за зависимост и да доведе до пристрастеност. Неслучайно всеки от нас познава хора, които не могат да изкарат дори и ден без да погълнат цял шоколад.
Ако такова състояние на необичаен глад продължава прекалено дълго време, действително е необходимо да се обърне внимание на емоционалната страна на проблема. Като начало е редно да наблюдаваме себе си и кога точно получаваме тези хранителни „пристъпи” – как се чувстваме тогава, осъзнат ли е гладът или по-скоро е механично задоволяване на породила се нужда. На второ място, добре е да намерим активности, които в този момент да отвлекат вниманието ни от непреодолимото желание. Също така вместо да поддържаме шкафа пълен с подобни храни или да имаме от тях винаги в чантата си, можем умишлено да излъжем себе си, като предварително напълним чекмеджето и джоба си с нещо по-полезно и неутрално.
И все пак, това не означава, че винаги когато ни се дояде нещо, трябва да го избягваме. Но сладки могат да бъдат много и разнообразни храни: мед, сушени плодове, вкусен бананов шейк, бонбон с кленов сироп и т.н.
-
НОРМА ДЖЕСТ
За по-добро храносмилане
-
НОРМА ФЕТ НОПАЛ
Регулация на теглото
-
НОРМА ФЕТ ПСИЛИУМ
Регулация на теглото
-
ХЕПА ДЖЕСТ
За по-добро храносмилане
Накрая ви предлагаме една прекрасна рецепта за есенен шейк – вкусен, засищащ, витаминозен и енергизиращ. Ето и съставките, които да разбъркате в блендер. Добър апетит!
¼ ч.ч. пюре от тиква или сварена тиква
¼ ч.ч. слънчогледови семена
1 ч.л. смляно ленено семе
6 изчистени фурми
¼ авокадо
¼ банан
½ круша
1 ч.л. канела
½ ч.ч. бадемово или кокосово мляко