Как да се освободим от захарната си зависимост
Захарта днес е навсякъде, във всички храни, които консумираме. В днешно време хората консумират много повече захар, отколкото нашите предци. Шоколад, бонбони, сладкиши, сладолед и други сладки изкушения са се превърнали в ежедневни удоволствия. Проблемът със захарта е, че за много хора тя се е превърнала в изкушение, на което те не могат да устоят, в пристрастеност, пред която са безсилни.
Всички диети или хранителни режими – веган, кетогенна, монодиета, палео, периодично гладуване и други имат нещо общо помежду си – препоръчват да се премахне захарта, както и скритата добавена захар, която може да се открие в хляба, в зърнените закуски, в доматения сос и в почти всички преработени храни. Ако някога сте опитвали да се откажете от захарта за определен период от време, знаете колко трудно може да бъде това.
Намаляването на количеството консумирана захар е една от първите стъпки към осъзнато водене на здравословен начин на живот. Натрупването на килограми и складирането на излишни мазнини са само малка част от проблемите, свързани с консумирането на захар. Захарта води до затлъстяване на черния дроб, увеличава риска от сърдечно-съдови и ракови заболявания, променя микрофлората на червата и провокира метаболитни заболявания, повишава риска от развитие на диабет тип 2, води до намаляване на енергията и непълноценен сън.
Ако искате да намалите захарта във вашата диета и да се справите с непреодолимия копнеж за похапване на нещо сладко, предлагаме да добавите следните храни, които ще ви помогнат да се преборите с потребността от захар:
Протеини
Замяната на захарта с протеини е един от най-добрите начини за стабилизиране нивата на кръвната захар. Богатата на протеини храна в действителност забавя усвояването на захарта и подобрява инсулиновата чувствителност, което на свой ред може да намали желанието за консумиране на захар. Повече протеини не означава само пържоли и пилешко месо – лещата, черният боб, яйцата, млечните продукти и сьомгата също са чудесни източници на протеини.
Здравословни мазнини
Мазнините като цяло имат лоша репутация, но здравословните мазнини са неразделна част от всеки пълноценен хранителен режим. Това са храни като авокадо, зехтин, кокосово масло, храни, богати на омега-3 мастни киселини като ядки, семена, мазни риби и други. След като елиминираме захарта, тялото започва да използва мазнините като източник на енергия, а консумацията на полезни мазнини намалява потребността от сладко и захар.
-
НОРМА ДЖЕСТ
За по-добро храносмилане
-
НОРМА ФЕТ НОПАЛ
Регулация на теглото
-
НОРМА ФЕТ ПСИЛИУМ
Регулация на теглото
-
ХЕПА ДЖЕСТ
За по-добро храносмилане
Фибри
Рафтовете на магазините изобилстват от продукти, обогатени с фибри, т.е. добавени по време на производството им, но когато става дума за намаляване на количеството консумирана захар, е препоръчително да се изберат храни, които са естествено богати на фибри или влакнини като пълнозърнести храни, ядки, семена, варива, плодове и зеленчуци. Влакната в тези храни забавят храносмилателния процес и стабилизират нивата на кръвната захар. Те намаляват апетита и желанието за сладки храни, увеличават чувството за ситост и така подпомагат контрола върху теглото, защото понижаването на апетита означава и по-малко подкрепления между основните хранения.
Богати на пробиотици храни
Възможно ли е пробиотичните храни да оказват влияние върху желанието за консумиране на захар? Оказва се, че могат. Пробиотиците са естествени врагове на дрождите на гъбичката Кандида, която е една от най-упоритите за лечение гъбички. Кандида се храни със захар. Тя може да предизика много по-силен глад и копнеж за захар от небалансираните нива на кръвната захар, защото се стреми да си осигури основния хранителен източник. Намалявайки захарта, Кандида започва да гладува, а добавянето на пробиотични храни ускорява оздравителните процеси в чревната микрофлора. Консумацията на пробиотични храни спомага за поддържане на равновесието между полезните и вредните бактерии в червата, намалява желанието за консумиране на захар, подобрява състоянието на кожата, улеснява храносмилането и укрепва имунната система. Киселото мляко, ферментиралите храни, кефир, зрели сирена, комбуча, натурален шоколад, бирена мая и други, богати на пробиотици храни помагат на организма да се освободи от зависимостта към захарта.
Билки и подправки
Използването на разнообразни билки и подправки помага да се намали апетита за сладко. Най-полезни са джинджифилът, канелата и куркумата, които понижават нивата на кръвната захар и помагат при инсулинова резистентност.