Горчивите храни подобряват храносмилането и се грижат за здравето на червата
Горчивите храни са тези храни, които активират рецепторите за горчив вкус. Обикновено повечето от нас изпитват желание да хапват сладки или солени храни, докато горчивите храни не се харесват от всички. Оказва се обаче, че горчивите храни и билки имат специфично въздействие върху здравето, и са много полезни.
В традиционната медицина горчивите храни се използват за предотвратяване задържането на вода, при температура, при газове, стомашни болки и за насърчаване редовността на стомаха. Сервират се след обилно хранене, за да подпомогнат храносмилането и да осигурят стомашен комфорт. Използвани са в продължение на векове в традиционната медицина, а днес редица изследвания потвърждават ползата от включването им към нашето меню.
Проучванията потвърждават, че горчивите храни подобряват храносмилането, регулират апетита, спомагат за ускоряване и подобряване усвояването на хранителните вещества, подобряват микробиома в червата и могат да помогнат за предотвратяване синдрома на пропускливите черва. Включването на няколко порции горчиви храни седмично към балансиран режим на хранене, е лесен и ефективен начин да се възползваме от уникалните здравословни ползи, които тези храни предлагат.
Насърчават храносмилането
От векове хората са използвали горчивите храни като храносмилателни тоници, с които завършвали големи пиршества. Горчивият вкус ускорява преминаването на храната през храносмилателната система. Горчивите храни стимулират секрецията на слюнка и стомашни киселини, увеличават производството на жлъчка в черния дроб, което ускорява разграждането и усвояването на мазнините. Увеличавайки приема на горчиви храни се увеличава и производството на храносмилателни ензими, и така по естествен начин се подпомага храносмилането.
-
НОРМА ДЖЕСТ
За по-добро храносмилане
-
НОРМА ФЕТ НОПАЛ
Регулация на теглото
-
НОРМА ФЕТ ПСИЛИУМ
Регулация на теглото
-
ХЕПА ДЖЕСТ
За по-добро храносмилане
Подобряват усвояването на хранителни вещества
Горчивият вкус на храната влияе върху започването и ефективността на храносмилателните процеси, а по този начин и върху нейното усвояване. Горчивите храни стимулират отделянето на храносмилателни ензими по цялата храносмилателна система, а консумацията им може да помогне за максималното усвояване на ключови витамини и минерали, като калций, желязо, магнезий, йод и витамин В12. В резултат на това се подобряват и енергийните нива.
Могат да предотвратят синдрома на пропускливите черва
Синдромът на пропускливите черва е състояние, характеризиращо се с повишена чревна пропускливост, което позволява токсини, бактерии и хранителни частици да преминават от храносмилателния тракт към кръвообращението. Въпреки че потенциалните причини за това състояние са най-различни, едни от най-честите са хранителните дефицити и нарушеното здраве на червата. Добавянето на няколко порции горчиви храни седмично към вашата диета, ще подобри храносмилането, но и ще помогне за защита и запазване на чревната пропускливост.
Грижат се микробиома
Скрит в храносмилателния тракт, микробиомът е сложна общност от милиони микроорганизми, които контролират почти всеки аспект на човешкото здраве – от имунната функция до доброто психично здраве. Почти всички горчиви храни са с високо съдържание на пребиотици, специфични фибри, които осигуряват енергия на полезните бактерии в червата и подпомагат техния растеж.
Ето и едни от най-популярните горчиви храни: ябълков оцет, артишок, рукола, горчив пъпеш, градинска жлъчка, киселец, броколи, брюкселско зеле, цикория, кафе, червени боровинки, листа и корен от глухарче, черен шоколад, копър, патладжан, джинджифил, грейпфрут, мента, шафран, сусам и кейл.