Къде се крие глутенът?
Един от важните теми, свързани с храненето, са безглутеновите диети. Глутенът е вид протеин, който се намира в голяма част от тестените изделия и зърнените храни. Някои хора имат непоносимост към глутен и съответно е редно да избягват определени продукти, за да не предизвикат алергична реакция на организма.
Много често обаче не е достатъчно да четем етикетите на продуктите, тъй като глутен се съдържа и в съставки, които дори не подозираме. Ето и някои от тях:
Соевият сос – често се приготвя от ферментирала пшеница и затова можем да потърсим например с японски сос тамари, който освен че не съдържа глутен, върши чудесна работа за овкусяване на ястието и заместване на солта.
Повечето от десертите и сладкишите – ако не са приготвени на базата на безглутенови брашна, като оризово и нахутено брашно например, дори да не ни изглеждат „тестени”, вероятността да съдържат пшенично брашно, съответно и глутен, е почти стопроцентова. Впрочем, бъдете внимателни и с кремове и пудинги, сгъстени с помощта на нишесте.
-
НОРМА ДЖЕСТ
За по-добро храносмилане
-
НОРМА ФЕТ НОПАЛ
Регулация на теглото
-
НОРМА ФЕТ ПСИЛИУМ
Регулация на теглото
-
ХЕПА ДЖЕСТ
За по-добро храносмилане
Модифицирана скорбяла – на българския пазар може да я видите на етикета на готови пюрета, плодови млека, консерви, както и в любимата на мнозина лютеница.
В салатните сосове и дресинги – вместо да купувате готови, може да си приготвите чудесен дресинг от горчица, лимонов сок, зехтин, сол и черен пипер.
В сладоледа – особено във видовете сладолед с парченца бисквити или нещо друго.
В супите – тук не става въпрос само за супите-полуфабрикати (които е редно да се избягват и поради много други причини), а дори за крем-супите в ресторант например, които биват сгъстявани допълнително и могат да съдържат брашно.
Печени ядки – често в процеса на печене се прибавя сол и брашно, така че много по-здравословни и лесноусвоими са ядките в суров вид, предварително накиснати във вода за известно време.