Имуностимулиращи храни, които да включите в зимното меню на детето си
Зимният сезон буквално чука на вратата и това е изпитание за всеки родител, който си представя дин непрекъснат цикъл от настинка, грип, инфекции, породени от контакта между децата в училища, детски градини и пр.
Една от най-важните предпоставки за избягване на подобни явления е здравословната диета и включването на определени полезни храни в ежедневното меню на детето. През зимата няма такова изобилие и разнообразие от качествени пресни плодове и зеленчуци, но пък винаги има начин да се обогати и разнообрази менюто.
Сьомгата е чудесна риба особено за зимния сезон. На първо място тя е по-мазна и в този смисъл богата на така необходимите омега-3 мастни киселини, така необходими за поддържането на съпротивителните сили на организма. Другото й предимство е, че е съдържа високо количество витамин Д, който отговаря за усвояването на калция. Витамин Д се синтезира под въздействие на слънчевата светлина, а тъй като през зимата тя не е в достатъчно количество, приемът на храни, които са естествени източници на този витамин, е почти наложителен.
Киселото мляко е ценно преди всичко заради съдържанието на полезни бактерии, които изграждат защита на организма, преминавайки през стомашно-чревния тракт. Киселото мляко е добър източник на лесноусвоим калций, който укрепва както имунитета, така и спомага за изграждането и поддържането на здрави кости и зъби.
Тук е редно да споменем, че не става въпрос за малките плодови млека, натъпкани с огромно количество захар, оцветители и изкуствени аромати. Ако детето ви не консумира кисело мляко под друга форма, то пробвайте да го смесите с малко мед или пък пригответе вкусен шейк.
Многобройни са антивирусните и укрепващи качества на чесъна, но не е лесна задача да се дава на децата. Богат е на антиоксиданти и съединения на сярата, които пречистват кръвта и предотвратяват разпространението на бактерии. Прибавяйте го в края на ястието, за да запазите в максимална степен полезните му вещества. В готвени ястия силният му аромат се притъпява и по този начин децата не му с противопоставят.
Горските плодове са любима храна на повечето малчугани. Малини, къпини, боровинки, касис – всички те изобилстват от антиоксиданти и витамини (особено витамин С), които обезвреждат вирусите и бактериите по-бързо от всеки антибиотик. През зимата се намират главно под формата на сушени плодове. Има ги и в замразен вариант. Може да ги добавяте към сутрешната закуска на детето – в купичка овесена каша с мед например. Замразените плодове пък са подходящи за шейкове, които децата консумират без проблем и с охота.
-
ИМУНОЦИН
Против паразити, вируси, бактерии и гъбички
-
ИНФЛУСТОП АРТРОСПИРА
Детоксикация и защита от вирусни инфекции
-
ИНФЛУСТОП ФОРС
Детоксикация и защита от вирусни инфекции
Водораслите също са трудни за прибавяне към детското меню. Те са източник на така необходимите за имунната ни система цинк и селен, както и на хлорофил и много антиоксиданти. Лесен начин да ги вложите в храната е да използвате водорасли на прах. В сладки шейкове ароматът им напълно се притъпява, но пък трябва да убедите детето си в безопасността на странния зелен цвят на напитката. Ястията тип суши се харесват на децата в повечето случаи и също са добър вариант.
Броколите са нещо като враг в повечето детски представи и невинаги намират място в менюто. Ценни са поради огромното количество серни съединения с антиоксидантни свойства, както и витамин С. Само не ги гответе прекалено дълго време – освен че се размекват, губят голяма част от полезните си свойства. Добър начин на приготвяне е в супа, която може да пасирате или запечени на фурна с различни видове сирена.
И накрая: това са само няколко предложения за допълнителни здравословни храни, с които да обогатите храненето на вашето дете. Важен е преди всичко балансът – включвайте преди всичко пресни продукти, през зимния период наблягайте на супите, опитвайте се менюто да е максимално разнообразно и интересно и да осигурява оптимално количество протеини и мазнини, които са необходими за поддържането на енергията и топлината на тялото през зимния сезон.