Храни за дълголетие
За дълъг живот и по-добро здраве опитайте да увеличите приема на храни, които консумират хората от „сините зони“. Понятието „синя зона“ е въведено от авторът на National Geographic Дан Бютнер и се отнася за области в различни части на света, където хората живеят дълго и имат забележително нисък процент на сърдечни заболявания, рак, диабет и затлъстяване.
„Сините зони“ включват следните региони: гръцкия остров Икария; Окинава, Япония; провинция Оглиастра в Сардиния, Италия; общността на адвентистите от седмия ден в Лома Линда, Калифорния и полуостров Никоя в Коста Рика.
Макар изборът на храна да варира според региона, начинът на хранене в „сините зони“ включва предимно растения, като близо 95% от дневния прием на храна са зеленчуци, плодове, зърнени храни и бобови растения. Хората в „сините зони“ по принцип избягват месо и млечни продукти, както и сладки храни и напитки. Те избягват и преработените храни.
Пълноценната диета не е единствения фактор, който обуславя дълголетието в „сините зони“. В тези региони хората имат високи нива на физическа активност, ниски нива на стрес, здрави социални връзки и живеят целенасочено.
-
ИМУНОЦИН
Против паразити, вируси, бактерии и гъбички
-
ИНФЛУСТОП АРТРОСПИРА
Детоксикация и защита от вирусни инфекции
-
ИНФЛУСТОП ВОДОРАСЛИ
Детоксикация и защита от вирусни инфекции
-
ИНФЛУСТОП ФОРС
Детоксикация и защита от вирусни инфекции
Спазването на богат на хранителни вещества план за хранене играе ключова роля за забележителното здраве на обитателите на „сините зони“.
Ето седем храни, които и вие може да включите в хранителния си режим:
- Бобови растения – те са изключително богати на фибри, източник са на протеини, сложни въглехидрати и различни витамини и минерали
- Зеленолистни зеленчуци – в „сините зони“ хората консумират всякакви зеленчуци, но особено ценят кейл (къдраво зеле), спанак и швейцраски манголд. Те съдържат витамини с мощни антиоксидантни свойства като А и C. Важно е да са местно производство.
- Ядки – подобно на бобовите растения ядките съдържат много протеини, витамини и минерали. Те също така доставят на организма полезните за сърцето ненаситени мазнини и проучвания сочат, че при консумирането им може да намалите нивата на холестерола в организма.
- Зехтин – богат е на мастни киселини, антиоксиданти и олеуропеин. Той подобрява функцията на сърцето като регулира холестерола и кръвното налягане. Предпазва от болести като Алцхаймер и диабет.
- Едри овесени ядки – регулират теглото, предпазват от диабет и втвърдяване на артериите.
- Боровинки – всички плодове са полезни, но боровинките особено. Те благоприятстват мозъчната дейност и регулират кръвното налягане.
- Овес – също има свойствата да намалява холестерола, богат е на аминокиселни и съставки, които подпомагат храносмилането.