Какви рискове крие натрупването на висцеларни мазнини?
Натрупването на мазнини и затлъстяването не са безвредни, това всички го знаем. Някои телесни мазнини обаче, като висцералната, са по-вредни от други.
Висцеларната мазнина (висцерална мастна тъкан) представлява излишно натрупване на интраабдоминална мастна тъкан или т.нар. ‘’дълбока’’ излишна коремна мазнина, която обгражда органите в човешкото тяло, като черния дроб, панкреаса и бъбреците. Съхраняването на излишни мазнини около органите провокира възпалителни процеси, нарушава хормоналния баланс и оказва сериозно негативно въздействие върху целия организъм.
Натрупването на висцеларни мазнини повишава риска от заболявания, като затлъстяване, коронарна болест на сърцето, рак, инфаркт, деменция, диабет, депресия, артрит, сексуална дисфункция, нарушения на съня и други.
За поддържане на здравословно тегло е необходима добра комуникация между мозъка и други важни органи в тялото. Главна роля тук има и хормонът инсулин, който балансира нивата на кръвната захар.
В процеса на храносмилане, молекулите на захарта и нишестето се разграждат до прости захари (глюкоза или фруктоза), които при навлизане в кръвта, предизвикват отделянето на инсулин от панкреаса. След това инсулинът има важната задача да въведе кръвната захар в клетките, като това ни доставя необходимата енергия. Когато в кръвта има твърде много глюкоза и клетките са запълнили гликогеновите запаси, глюкозата се съхранява под формата на мазнини. Колкото по-често и по-дълго нивата на инсулин в кръвта остават високи, толкова вероятността от натрупване на телесни мазнини и рискът от затлъстяване, се увеличават.
-
ИМУНОЦИН
Против паразити, вируси, бактерии и гъбички
-
ИНФЛУСТОП АРТРОСПИРА
Детоксикация и защита от вирусни инфекции
-
ИНФЛУСТОП ВОДОРАСЛИ
Детоксикация и защита от вирусни инфекции
-
ИНФЛУСТОП ФОРС
Детоксикация и защита от вирусни инфекции
Какви рискове крие натрупването на висцеларни мазнини?
Развитие на диабет
Счита се, че висцералните мазнини имат по-голяма роля в инсулиновата резистентност, в сравнение с останалите мазнини, което означава и по-висок риск от развитие на диабет. Проучванията показват, че жените с форма на тялото тип круша, са в по-малък риск от появата на метаболитни заболявания, като диабет, в сравнение с тези, които имат натрупани мазнини в областта на корема.
Възпалителни процеси
Натрупването на висцеларни мазнини не само повишава възпалителните процеси в организма, но и способства производството на интерлевкин-6, вид възпалителна молекула. Този вид мазнини съхраняват възпалителни бели кръвни клетки и така могат да предизвикват поредица от автоимунни реакции в организма.
Възпрепятстват процеса на отслабване
Натрупването на висцеларни мазнини нарушава контрола върху апетита и по този начин улеснява преяждането, следствие на настъпилите хормонални промени в тялото. Оформя се един порочен кръг, при който по-високите нива инсулин спомагат за превръщането на калориите в телесни мазнини. Ето защо е важно да се изключи или да се намали до минимум консумацията на рафинирани въглехидрати, бяло брашно и захар.
Увеличават риска от сърдечно-съдови заболявания
Висцеларните мазнини водят до повишен риск от развитие на сърдечно-съдови заболявания, както и до високи нива на триглицериди и холестерол.
Повишават риска от поява на деменция
Все повече изследвания показват силната връзка между затлъстяването, възпалението и когнитивния спад, включително деменцията. Изследванията показват, че при хората със затлъстяване в коремната област, рискът от развитие на деменция е по-висок.
Смята се, че връзката между висцеларните мазнини и деменцията, са нивата на хормона лептин, който се отделя от натрупаните мазнини и оказва неблагоприятен ефект върху регулирането на апетита, мозъка и паметта.
Риск от поява на депресия
Висцеларните мазнини са свързани с хормонални промени, които могат да повлияят негативно и върху настроението. Според проучване, проведено в Бостън през 2014г., депресивните симптоми са свързани с висцеларното затлъстяване при хора на средна възраст.