Здравословни за готвене мазнини
В търговската мрежа се предлагат различни видове мазнини за готвене. Те се различават по хранително съдържание, точка на димене, аромат, някои са подходящи за пържене, други за овкусяване, има и такива, които изобщо не са подходящи за термична обработка, някои са здравословни, а други оказват неблагоприятно въздействие върху здравето.
Най-здравословни за готвене са следните мазнини:
Масло от авокадо
Това масло е с високо съдържание на здравословните за сърцето мононенаситени мазнини и има една от най-високите точки на димене сред мазнините за готвене – около 270°С, което го прави подходящо за готвене при висока температура. Маслото от авокадо е богато на олеинова киселина, която способства за намаляване нивата на холестерола и предпазва от сърдечни заболявания. Добър източник е на лутеин, важен за здравето на очите и зрението антиоксидант.
Гхи ( пречистено масло)
Това е основната мазнина, която се използва за готвене и редица терапии в Аюрведа. Представлява пречистено краве масло, от което чрез разтапяне на бавен огън са отстранени водата и млечните протеини. Гхи има точка на димене 250°С, кехлибарен цвят, аромат на масло и печени орехи. Маслото има тонизиращи свойства, подпомага работата на храносмилателната система и поддържа здравината на костите. Съдейства за увеличаване на “добрия” холестерол и намаляване на възпалението. Гхи повишава енергийните нива и специалистите препоръчват на спортистите да го консумират като източник на постоянна енергия.
Кокосово масло
Кокосовото масло е отличен източник на средноверижни триглицериди – полезни мазнини, които се метаболизират по различен начин от повечето мазнини. След консумацията им те отиват директно в черния дроб, където се използват като бърз източник на енергия или се превръщат в кетони. Доказано е, че средноверижните триглицериди в кокосовото масло стимулират метаболизма и ускоряват изгарянето на мазнините, съдействат за намаляване на апетита и холестерола, подобряват мозъчната функция и имунитета. Кокосовото масло има точка на димене около 180°С, подходящо е готвене, печене и пържене.
Масло от гроздови семки
Маслото от гроздови семки е добър източник на антиоксиданта витамин Е. Маслото има висока точка на димене, около 215°С, но специалистите препоръчват да се използва предимно за овкусяване, а не за готвене при висока температура. Това масло подобрява кръвообращението, поддържа здравето на сърцето, смята се, че има противотуморни свойства.
-
НОРМА ДЖЕСТ
За по-добро храносмилане
-
НОРМА ФЕТ НОПАЛ
Регулация на теглото
-
НОРМА ФЕТ ПСИЛИУМ
Регулация на теглото
-
ХЕПА ДЖЕСТ
За по-добро храносмилане
Екстра върджин зехтин
Този зехтин е най-висококачествения вид, добива се чрез студено пресоване на маслините, без те да се подлагат на химическа или топлинна обработка. Има богат и наситен вкус, използва се основно за овкусяване, точката му на димене е ниска, около 200°С. Екстра върджин зехтинът има противовъзпалителни свойства, подпомага храносмилателната система, понижава кръвното налягане, консумацията му е полезна за здравето на сърцето и укрепва имунната система.
Орехово масло
Ореховото масло е богато на алфа-линоленова (ALA) киселина, вид Омега-3 мастна киселина, която намалява възпалението, насърчава мозъчната функция, подпомага правилния растеж и развитие, подобрява работата на сърцето. Точка на димене около 160°С. Маслото има богат ядков вкус и аромат, използва се за овкусяване на салати, морски дарове и ориз, приготвени на скара зеленчуци, месо и картофи.
Сусамово масло
Има силно изразени вкус и аромат, използва се основно за овкусяване на ястия и салати или като добавка в различни маринати. Точка на димене около 210°С. Сусамовото масло има противовъзпалително и антиоксидантно действие, спомага за намаляване нивата на “лошия” холестерол, поддържа чисти артериите и намалява риска от сърдечни заболявания. Сусамовото масло има слабително действие.