Списък с чисти продукти за здравословно хранене
Ако искате да се храните здравословно, е редно да знаете кои продукти са най-чисти. Макар че в магазините почти на всяка опаковка пише, че съответният продукт е най-добрият, най-полезният и най-чистият, е хубаво да си съставите списък предварително и да употребявате по-чисти продукти в ежедневното си меню.
Ние ви предлагаме един примерен списък, като можете да започнете с 3-4 неща и всяка седмица да добавяте нови. Това ще ви помогне и да планирате пазаруването си, както и седмичното меню. Друго предимство е това е, че ще употребите в максимална степен закупените храни и няма да изхвърляте продукти или пък да ги забравяте, докато започнат да загниват в хладилника или шкафа ви.
От зеленчуците избирайте винаги сезонните, както и тези, които са местно производство. Хубаво е да подпомагате и малки производители, и ферми. През студените месеци заложете на броколи, карфиол, сладки картофи, тиква, авокадо, моркови. Прибавете към покупките и червено цвекло, чесън, праз лук, авокадо, марули и спанак. Готово!
-
НОРМА ДЖЕСТ
За по-добро храносмилане
-
НОРМА ФЕТ НОПАЛ
Регулация на теглото
-
НОРМА ФЕТ ПСИЛИУМ
Регулация на теглото
-
ХЕПА ДЖЕСТ
За по-добро храносмилане
От плодовете най-чисти и полезни са горските плодове – малини, къпини, боровинки. Намират се и замразени, ако не са в сезон. Предвидливо и вие можете да си замразите за есенно-зимния сезон още от лятото. Добавете към списъка банани и лимони плюс два вида сезонни плодове, например круша.
Билки и подправки се намират в изобилие по всяко време, но в повечето случаи сушени. Когато ги видите в пресен вид, не пропускайте да “се хванете за зелено”. Копър, магданоз и босилек ще изпълнят кухнята ви с аромат, а ястието ви с цвят и вкус. От подправките на прах: куркума, червен пипер, лют пипер, канела, къри. Използвайте морска сол за готвене – тя не се обработва допълнително и запазва в себе си полезните елементи и минерали.
За хладилника – яйца, кисело мляко, кокосово мляко (което в много случаи може да замести прясното мляко), ядково мляко (можете да си приготвите сами вкъщи, тъй като в много от купешките има добавена захар).
Използвайте натурален ябълков оцет, зехтин, кокосово масло. За готвене е чудесно пречистеното краве масло – гхи. За подслаждане – кленов сироп и/или мед.
Храни в консерва избягвайте, освен ако не са: нахут, черен боб, кокосово мляко. С доматените сосове и пюрета внимавайте, тъй като съдържат доста добавена захар, колкото и странно да ви звучи. Грахът купувайте в замразен вариант.
Семена и ядки има по всяко време и е добре да разнообразявате. Наблегнете на: овесени ядки, елда, кафяв ориз, киноа, леща (червена), орехи, бадеми, кашу, слънчогледови и тиквени семки (сурови).
Този списък е само вариант на набор от здравословни продукти за цялата седмица. И все пак, винаги се информирайте за произхода на продуктите и четете етикетите. Не отнема много време, а оказва огромно влияние върху здравословното състояние.