Шест храни, които ни карат да се чувстваме по-гладни
Сигурно сте имали от тези дни, в които чувствате стомаха си като бездънна яма, а тъкмо сте хапнали и следващото хранене е далеч във времето.
Естествено е апетитът ни да варира по малко в зависимост от двигателната ни активност, вида на работата, която извършваме, стреса, нивото на хормоните, времето навън. Но има храни, които всъщност увеличават чувството за глад непосредствено след като сме хапнали.
Филийка бял хляб
Мека, пухкава и чудесно се комбинира с малко масло и конфитюр. Тя обаче е пълна с рафинирани въглехидрати – бялото брашно е лишено от почти всичките си полезни съставки и фибри. Тялото ни бързо усвоява скорбялата и я превръща в захар. Налице е дисбаланс в нивото на кръвната захар и се произвежда по-голямо количество инсулин. Така вместо да сме се почувствали поне малко сити, копнеем за още не една, а няколко филийки. Затова заложете на многозърнестия хляб с брашно от спелта или лимец, като намажете нещо не толкова сладко – ядково масло, тахан, авокадо.
Пържени картофи
Несъмнено са вкусни, но човек рядко може да се ограничи с една порция. Съдържат много мазнини, заради олиото, в което са изпържени, както и сол (особено картофките в ресторантите и заведенията за бързо хранене). По-добре хапнете печен картоф (може да се изпече цял, без да се реже), салата от варени картофи или пък заместете със сладък картоф, който засища много повече.
Бира, вино и всякакви алкохолни напитки
Безспорно червеното вино, както и бирата имат своите ползи за здравето и съдържат ценни вещества. Но всяка напитка с алкохолно съдържание действа апетитовъзбуждащо. Неслучайно винаги чашката е придружена от чиния със салата, ядки, салам, сирене и пр. Най-добре се ограничете с чаша вино, но по време на хранене и на малки глътки.
Китайска храна, съдържаща мононатриев глутамат
На хартия китайската храна би трябвало да е достатъчно питателна и засищаща. Човек лесно може да преяде с нея и да изпита тежест в стомаха. Не е тайна, че повечето ресторанти и заведения с китайска кухня добавят мононатриев глутамат или Е621 – вещество, което усилва вкуса и аромата на храната. Изследвания показват, че редовният прием на мононатриев глутамат може да предизвика дисбаланс в мозъчните центрове, отговарящи за ситостта и така да се стигне до затлъстяване в по-дългосрочен план.
-
НОРМА ДЖЕСТ
За по-добро храносмилане
-
НОРМА ФЕТ НОПАЛ
Регулация на теглото
-
НОРМА ФЕТ ПСИЛИУМ
Регулация на теглото
-
ХЕПА ДЖЕСТ
За по-добро храносмилане
Зърнени закуски (особено детските)
Готовите зърнени закуски, корнфлейкс, хрупкаво мюсли и пр. съдържат значително количество захар – а при детските то е два пъти повече, отколкото при закуските за възрастни. Още повече, основните захари идват от високофрукозен царевичен сироп, който предизвиква нарушения в синтеза на лептин – хормона, който отговаря за ситостта. Така мозъкът не получава сигнал за засищане и съответно продължаваме да хапваме или да сме гладни. Вместо да купувате готови мюсли, направете си сами с овесени, пшеничени, ечемичени ядки, бадеми, лешници, малко сушени плодове по избор и чиа семена. Подсладете с малко мед или кленов сироп или просто нарежете няколко парчета банан.
Не толкова сладките подсладители
Макар, че носят етикета “диетични”, не се подвеждайте от този маркетингов трик. Когато вкусовите рецептори усетят сладък вкус, организмът се подготвя за прием на повече въглехидрати, които така и не идват. Оставаме гладни и все повече копнеем за нещо сладко. Затова избирайте естествено сладки продукти – пчелен мед, кокосова захар, кленов сироп, брашно от рожков. Суровите веган десерти са добра опция, защото са богати на полезни мазнини (кокосово, какаово масло) и съдържат добри подсладители, както и ценни хранителни вещества, които създават чувство за ситост, макар и в малки количества.