Храни, богати на мазнини, които са полезни за нашето здраве
Мазнините са жизненоважни за нормалното развитие и здравословно състояние на всеки от нас. Разбира се, има състояния и заболявания, при които е необходимо да намалим техния прием спрямо този на въглехидратите и белтъчините, но не бива да забравяме, че те имат също толкова важна роля за поддържането на баланса и хармоничното функциониране на органите и системите на тялото.
Има и някои храни, които са богати на т.нар. добри мазнини и съответно мастни киселини и които можем да консумираме без страх и гузна съвест.
Рибата – сьомга, херинга, пъстърва и сардина – е богат източник на омега-3 мастни киселини, които спадат към „добрите” мазнини, поддържащи организма ни здрав. Особено полезни са те за костната система и състоянието на мозъка. Оптималната консумация е два пъти седмично, като се препоръчва да печена, приготвена на грил или пара.
Един от напълно незасегнатите от пестициди и генно немодифицирани продукти е авокадото. Освен това то е богато на полезни растителни мазнини и е продукт, който веганите и суровоядците не бива да подминават. Може да се намаже на сандвич, да се прибави към салата, да се приготви като десерт (шоко мус с авокадо и банан например). Авокадото пази сърцето, полезно е при остеоартрити и костни заболявания, а също така улеснява усвояването на веществата от другите храни, приети с него. Половин средно на големина авокадо съдържа около 150 калории.
-
НОРМА ДЖЕСТ
За по-добро храносмилане
-
НОРМА ФЕТ НОПАЛ
Регулация на теглото
-
НОРМА ФЕТ ПСИЛИУМ
Регулация на теглото
-
ХЕПА ДЖЕСТ
За по-добро храносмилане
Семената – от тиква, слънчоглед, сусам – съдържат огромно количество полезни растителни мазнини. За разлика от животинските мазнини те не повишават нивото на холестерола и са лесносмилаеми. Същото важи и за маслата, приготвени от тях, разбира се за студенопресованите.
Подобен е случаят и с ядките. Разбира се, това, че съдържат полезни мазнини, не означава да нямаме мярка при консумирането им. Освен в чист и суров вид (за предпочитане предварително накиснати), може да се намерят и под формата на тахан и брашно.
Зехтинът е прекрасна здравословна алтернатива на олиото за кулинарни цели като цяло. В зависимост от вида и качеството, може да се използва както за салати, така и за готвени ястия. Един добър съвет: винаги слагайте една идея по-малко мазнина, отколкото е предписано в дадена рецепта.
Някои зеленчуци като спанак, кейл, брюкселско зеле са богати на омега-3 мастни киселини. Причината да се говори толкова много за храните съдържащи омега-3, е че тялото ни не може да ги синтезира само и е необходимо да си ги набавяме с храната. Комбинирайте подобни зеленчуци от този вид с порция риба и бъдете сигурни, че организмът ви ще се отблагодари.
Макар че яйцата често биват заклеймявани за това, че „вдигат холестерола”, това е напълно неоснователно. Едно голямо яйце съдържа по-малко от 5 гр. мазнини, а наред с това ни снабдява с омега-3, витамини, желязо и други важни микроелементи. Все пак – отново правилото за нормата – не повече от 1 яйце на ден.
Включването на боб и като цяло бобови растения в дневния ни хранителен режим е жизненоважно за организма ни както на физическо, така и на психическо ниво. Те са балансирани като съдържание на протеини, мазнини и въглехидрати, засищат значително и подпомагат перисталтиката. Понякога може да причинят подуване на стомаха в зависимост от начина, по който са приготвени, а, разбира се, хората, страдащи от колит и други подобни заболявания, е редно да внимават с консумацията им. Заедно с ядките и кълновете, бобовите растения са основната алтернатива за веганския начин на хранене.