Как да се храним при подагра – първа част
Подаграта е често разпространено днес метаболитно заболяване, известно в миналото като “кралска болест”, защото тогава от него са боледували само богатите хора. Днес подаграта е често срещано заболяване, а това се дължи на постоянната консумация на продукти, съдържащи пурини (месо, месни продукти, риба, морски дарове и други), честата употреба на алкохол и приема на някои лекарства. Подаграта по-често засяга мъжете на средна възраст, има и наследствен фактор, но не е изключено заболяването да се прояви и при жените, особено след менопаузата.
Обикновено първият симптом на заболяването е подуване и болка в някоя от ставите, най-често на палеца на крака. Подаграта е болезнено състояние, най-често срещаният тип възпалителен артрит, причина за което са високите нива на пикочна киселина в кръвта. Заболяването в началото протича без симптоми и обикновено се установява при профилактични изследвания, които показват високи стойности на пикочната киселина в кръвта. Пикочната киселина е продукт на обмяната, който се образува при разграждането на пурините и се отделя от бъбреците чрез урината. Високите нива пикочна киселина водят до образуването на кристали, които се натрупват и отлагат в ставите, и хрущялите, което затруднява тяхното движение и често е свързано с подуване, интензивна и непоносима болка. Подаграта влошава бъбречната функция, повишава риска от сърдечно-съдови заболявания, високо кръвно налягане и ревматоиден артрит.
Специалистите съветват хората, които имат бъбречни заболявания, страдат от метаболитен синдром, високо кръвно налягане и диабет, да изследват редовно нивата на пикочната си киселина, защото тези заболявания могат да възникнат като резултат, но могат и да допринесат за развитието на подагра.
Медикаментозното лечение обикновено включва лекарства, които спомагат за намаляване нивата на пикочната киселина и нестероидни противовъзпалителни средства за облекчаване на дискомфорта и болката.
Начинът на хранене е важна част от лечението – без промяна в начина на хранене, подаграта трудно може да се контролира, а това увеличава риска за здравето. Алкохолът трябва да се изключи напълно, включително и бирата, заедно със захарните и газирани напитки.
-
НОРМА ДЖЕСТ
За по-добро храносмилане
-
НОРМА ФЕТ НОПАЛ
Регулация на теглото
-
НОРМА ФЕТ ПСИЛИУМ
Регулация на теглото
-
ХЕПА ДЖЕСТ
За по-добро храносмилане
Ето кои храни следва да се избягват или приемът им да бъде ограничен:
- червени меса, колбаси, субпродукти, месни бульони
- морски дарове – миди, раци, скариди
- някои видове риби – херинга, скумрия, тон, аншоа. Добре е да се знае също, че начинът на приготвяне на рибата също дава отражение върху нивата на пикочната киселина, препоръчва се тя бъде консумирана пържена или варена.
- гъби, патладжани
- захарни изделия
- бял хляб и макаронени изделия
Храните, които могат да се консумират в умерено количество при повишени нива на пикочната киселина са:
- пилешко и свинско месо
- колбаси
- хайвер
- яйца
- фасул, грах, леща, спанак, карфиол
- соя и соеви продукти
- плодови сокове, прясно изцедени или фабрично произведени
Храните, които могат да се консумират неограничено при подагра са:
- продукти от пълнозърнесто брашно
- сурови и термично обработени зеленчуци – домати, тиквички, картофи, зеле, чушки, авокадо, моркови, краставици
- сезонни плодове
- мляко и млечни продукти с ниска масленост – доказано е, че приемът на мляко спомага за намаляване нивата на пикочната киселина
- сурови ядки – кашу, бадеми, лешници, орехи
- подправки като чесън, лук, магданоз, канела, джинджифил
- зехтин
- ленено семе, чиа
- кафе – доказано е, че кафето спомага за намаляване на пикочната киселина
- чай
В менюто на болния от подагра ежедневно трябва да присъстват пресни плодове и зеленчуци, много вода, кисело мляко с ниска масленост, алкални минерални води с pH над 8.5, билкови чайове, вода с лимонов сок.