Какво да НЕ правим след хранене?
ъществуват много митове за това какво е полезно да се прави след хранене, какво е вредно да се приема и т.н. Факт е, че всеки организъм е различен и уникален, въпреки общите за всички ни физиологични характеристики. В този смисъл, тялото на отделните хора реагира по различен начин на храни, напитки, условия и това се дължи на множество странични, невинаги свързани с навиците на хранене фактори. Затова понякога съветите се оказват уместни, а в други случаи напълно неуместни. Ето и няколко мита за това какво да НЕ правим след хранене.
„Пушенето след хранене има многократно по-пагубен ефект.”
Можем да се доверим на твърдението в смисъла на това, че след хранене се засилва абсорбирането на отделните вещества, тъй като системите в организма се активират, за да могат да се справят с усвояването на храната. Това, разбира се, не бива да ни навежда на обратната мисъл – че пушенето на празен стомах е съвсем безвредно.
„Не яжте плодове веднага след основно хранене. Това ще затрудни храносмилането и ще причини подуване и неразположение в стомаха.”
Отчасти вярно твърдение. Първо, зависи какво сте консумирали като основно ядене. Второ, някои плодове действат стимулиращо на храносмилането и засилват перисталтиката. И все пак, неусвоената в пълна степен фруктоза от плодовете, може да стане причина за неприятни усещания.
„Не пийте чай след хранене, тъй като той съдържа киселини, които ще направят протеините по-твърди и тежки за смилане.”
Вярно е, е чаят съдържа танин и танинова киселина, но това не означава, че затруднява метаболизма ни. Напротив – приет известно време след хранене, с нормална температура, чаят благоприятства храносмилателните процеси и придвижването на храната.
-
НОРМА ДЖЕСТ
За по-добро храносмилане
-
НОРМА ФЕТ НОПАЛ
Регулация на теглото
-
НОРМА ФЕТ ПСИЛИУМ
Регулация на теглото
-
ХЕПА ДЖЕСТ
За по-добро храносмилане
„Не разхлабвайте колана си след хранене – това може да причини усукване и запушване на червата.”
Да, първата част от съвета е напълно уместна, но не и поради дадената след това причина. Чисто физически, ако разхлабите колана си по време и след хранене, ще почувствате, че може да продължите да пълните стомаха си още и още, за което вероятно по-късно ще съжалявате. В този смисъл, полезни са и упражненията (но не след хранене) със стягане и отпускане на коремните мускули. Те тонизират коремната стена и органите в коремната кухина, като по този начин помагат в борбата с килограмите и размера на талията.
„Не се движете веднага след хранене, защото това ще наруши нормалния храносмилателен процес.”
Напротив, ходенето не е никак лоша практика, тъй като спомага за изгарянето на известно количество калории, като същевременно поддържа кръвообращението на добро ниво. Става въпрос обаче за лека разходка. Иначе по-тежките умствени и физически упражнения е редно да се избягват веднага след хранене.
„Периодът между две хранения трябва да е не по-кратък от четири часа. Иначе стомахът се разширява.”
Достоверността на този съвет зависи от различни фактори. Първият е именно какво сме яли – дали е основно, готвено ястие, комбинация от различни ястия, или пък лека зеленчукова салата, плодове и пр. Ако сме похапнали обилно, до следващото хранене можем да приемем спокойно някой пресен или сушен плод, чаша сок, чай, дори здравословна бисквитка. Следващото основно хранене е редно да се случи след не по-малко от 4 часа – това е времето, необходимо на организма да преработи храната и да се подготви за следващото хранене, без да загуби тонус и енергия.