Какво можете да прочетете върху етикетите на храните, които консумирате
В забързаното ни ежедневие често нямаме време, възможност или желание сами да приготвим храната, която консумираме и ни се налага да хапваме пакетирани храни, полуфабрикати, пици, тестени закуски или джънк фууд. Много от съставките, които се използват в тези храни обаче имат негативно влияние върху нашето здраве. Подсладителите, консервантите, синтетичните оцветители, подобрителите на вкуса, изкуствено получените мазнини и други съставки, съдържащи се в преработените храни, които консумираме бавно разрушават здравето и ни причиняват куп болести – все едно да караме хубава спортна кола с лош бензин.
Затова е добре да не купуваме доказано нездравословни храни в лъскави опаковки, а да се погрижим за здравето си, като четем етикетите и избягваме, доколкото е възможно вредните добавки в храните като:
Мононатриев глутамат или Е 621
Всички знаем, че Е-тата влияят негативно върху човешкия организъм. Употребата на мононатриевия глутамат в хранителните продукти води до състояние, близко до пристрастяване към храната или напитката, в която е вложен, а реакцията на организма спрямо тези храни е “искам още”. Мононатриевият глутамат е широко използвана добавка, която може да доведе до наднормено тегло, главоболие, гадене, повръщане, сърцебиене, както и до редица неврологични заболявания и дори рак. Трудно е да се намери преработена храна, която не съдържа Е 621 – соевият сос, подправките, сухото мляко, малцът, малтодекстринът, пектинът и много други съдържат мононатриев глутамат. Наличието на мононатриев глутамат често се маскира зад хранителни съставки като бирена (автолизирана) мая, хидролизиран протеин, хидролизиран растителен протеин, натриев казеинат, екстракт от дрожди, мая, естествени аромати, глутаминова киселина и други.
Изкуствено получените или трансмазнините
Трансмазнините представляват изкуствено получени наситени мазнини, които вграждайки се в нашите клетки пречат на пълноценното им развитие и водят до натрупване на токсини.
Научно доказано е, че трансмазнините са вредни, защото увеличават “лошия” и намаляват “добрия” холестерол в кръвта. Според специалистите, трансмазнините водят до ранни сърдечни удари и причиняват около 50 000 смъртни случаи годишно само в САЩ. Много от производителите обаче използват трансмазнините в своите продукти, защото така намаляват разходите си за производство, удължават срока на годност, обогатяват вкуса и аромата на своята продукция. Ако видите в състава, посочен върху етикета термини като хидрогенирано масло, частично хидрогенирано масло, хидрогенирана мазнина или фракционирано масло е по-добре да се въздържите от покупката на този продукт.
Изкуствени подсладители
Изкуствените подсладители може да изглеждат като добър избор от гледна точка на броя на калориите, но науката потвърждава, че това са едни от най-лошите възможни съставки за метаболитното здраве. Те придават на храната голяма сладост, но не задоволяват желанието ни за захар и ни карат да искаме още. Така допринасят за затлъстяването и повишават риска от диабет. Някои изкуствени подсладители водят до главоболие и промени в настроението, а други водят до бъбречна недостатъчност и ускоряват развитието на злокачествени тумори. Високофруктозният царевичен сироп е подсладител, който води до наддаване на тегло, сърдечни усложнения, затлъстяване и развитие на метаболитен синдром. Аспартамът или Е 951 е изкуствен подсладител с доказани токсични ефекти, който е забранен в много страни. Аспартамът е невротоксин, който се свързва с по-нисък коефициент на интелигентност, мозъчни тумори, множествена склероза, умора и фибромиалгия. Според специалистите, употребата му в дългосрочен план увеличава риска от развитие на мозъчни тумори и множествена склероза. Други широко използвани подсладители са захарозата и сукралозата, които заблуждават мозъка, че организмът не е сит и ни подтикват да ядем повече, което води до наддаване на тегло.
Хранителни консерванти като бутилиран хидроксианизол Е 321 (ВНА ) и бутил хидрокситолуен Е 322 (ВНТ)
Това са хранителни консерванти, които се използват в преработените храни, за които е установено, че имат канцерогенни свойства. Доказано е, че BHA оказва влияние върху ендокринната система и дори се свързва с определени типове рак. ВНА и ВНТ се срещат в картофените чипсове, зърнените храни и закуски, дъвките и дори в козметичните продукти.
-
НОРМА ДЖЕСТ
За по-добро храносмилане
-
НОРМА ФЕТ НОПАЛ
Регулация на теглото
-
НОРМА ФЕТ ПСИЛИУМ
Регулация на теглото
-
ХЕПА ДЖЕСТ
За по-добро храносмилане
Генномодифицирана соя
Соята и соевите продукти оказват положително влияние върху човешкото здраве, но за съжаление в повечето случаи, когато соята фигурира като съставка в преработените храни, тя е нездравословна, защото е генномодифицирана. Това означава, че реколтата с насаждението е била обработвана на генетично ниво с хербицида глифозат, което води до натрупване на високи нива на този химикал в храната. През 2015г. Световната здравна организация определя глифозата като “вероятен канцероген за хората”. Почти всички колбаси, шунка, наденички и пастети съдържат генномодифицирана соя. Консумацията на ГМО продукти в дългосрочен план води до безплодие, алергии, синдром на пропускливите черва, глутенова непоносимост, хронична умора, метаболитни разстройства, устойчивост към антибиотици и дори рак.
Използвайте силата на технологиите, докато пазарувате
В съвременните условия модерните технологии могат да бъдат използвани не само за връзка с интернет и контактуване в социалните мрежи – съществуват редица приложения, които дават информация не само за хранителната стойност на продуктите, но и тестват храната за редица токсини, остатъци от пестициди и други вредни съставки.
Не забравяйте, че един от ключовете към дълъг и здравословен живот се крие в начина на хранене. В забързаното ежедневие и дългите, напрегнати работни дни е много лесно човек да посегне към бърз и лесен избор на храна, дори и да осъзнава, че този избор е грешен. Затова се запасете със здравословни храни и задължително четете етикетите на храните, които купувате, защото много производители успяват да скрият вредните съставки под различни имена и дори да ги рекламират като здравословни.