Възможна ли е здравословна Коледа
С наближаващите празници всеки от нас с нетърпение чака предизвикателствата, които трапезата ще ни предостави. От една страна е чудесно да използваме възможностите за срещи, събирания, парти, да се насладим на вкуса на празничните храни и напитки. От друга страна, след всеки голям празник идва ред на голямото прочистване или на някоя диета.
А защо да не направим коледната трапеза малко по-здравословна? Ето няколко добри съвета, които ще ви помогнат в това начинание, а в същото време няма да изглеждате като поредния здравословен маниак, който не умее да празнува.
Пунш с комбуча и джинджифил. Прибавете няколко резена лимон или друг цитрусов плод или пресен сок. Така ще получите здравословна, ароматна, вкусна напитка, която подпомага храносмилането.
Планирайте менюто със своите гости. Това ще предотврати дублирането на ястия, препълването на масата и хладилника с храна, която ще трябва да притопляте в следващите няколко дни, или пък ще изхвърлите.
Малки порции и парченца. Хранете се все едно сте на изискана вечеря. Опитайте от всичко по малко, без да препълвате чинията си. Ще забележите как бързо ще се почувствате сити и доволни.
-
НОРМА ДЖЕСТ
За по-добро храносмилане
-
НОРМА ФЕТ НОПАЛ
Регулация на теглото
-
НОРМА ФЕТ ПСИЛИУМ
Регулация на теглото
-
ХЕПА ДЖЕСТ
За по-добро храносмилане
Заложете на ядките. Богати са на протеини, полезни мазнини, фибри и създават чувство за ситост. За коледен привкус можете да ги препечете леко и да ги оваляте в мед и канела.
Не забравяйте за резенчето лимон. Лимонът бързо алкализира тялото, подпомага алкално-киселинния баланс. Не се колебайте да изстиската мъничко сок или да пуснете резенче лимон в напитката си.
Имайте предвид финала. Когато започнете да се храните, помислете за няколко секунди как ще се чувствате в края на вечерта, а също и на следващата сутрин, след коледнтото преяждане и препиване. Така ще си спестите един ден, прекаран в летаргия и евентуално главоболие и тежест в стомаха.
Използвайте сезонни продукти. Сладък картоф, карфиол, цвекло, ябълки, тиква – включете колкото се може повече от пресните и местни плодове и зеленчуци, които се предлагат на пазара.
Купувайте малко, но най-доброто. В супермаркетите хората бутат препълнени колички с продукти, които може и да не използват, но купуват, защото е празник и защото са на промоционални цени. Съставете си предварително списък и заложете на по-малко, но по-качествени продукти. Всички знаем, че качеството е по-важно от количеството.
И така, ако не превърнем празничната нощ в неконтролируемо пиршество, ще спестим на тялото си умора, отпадналост, тежест, главоболие. Няма да изхвърляме торби с храна и ще преминем към нормалния си следпразничен режим плавно, със свежест и без усилие.