Пшеницата – добрата, лошата и злата
Враг номер 1 за здравето ни се оказва най-често слаганият на трапезата ни продукт – пшеницата. Това се твърди от все повече учени в чужбина и у нас. Без съмнение не липсват основания пшеничените продукти да бъдат наричани опасни за здравето, но за да можем да си създадем по-точна картина и съответно да взимаме по-добри решения трябва да проучим всички характеристики на пшеницата.
Въпреки всички рискове и болести, които се приписват днес на пшеницата, трябва да имаме предвид, че по отношение на еднозърнестия лимец ползите далеч надхвърлят недостатъците. Това важи с още по-голяма сила, когато този вид пшеница се използва за направата на хляб с кисела закваска, а не с мая.
- В този сорт древна пшеница се откриват големи количества полезни фибри, ензими, минерали и витамини.
- Богат е на магнезий, манган, фосфор, цинк, както и на витамин Е. В него има почти два пъти повече витамин A и витамини от група B, мазнини, фосфор и белтъчини, а количеството глутен е минимално.
- Лимецът е храна, изключително полезна за активно спортуващи, тъй като дава сила. От друга страна той подобрява настроението и лекува хронична умора и проблеми със съня. Така дава ценна и дълготрайна енергия на организма.
- За да получите повечето от тези ползи, използвайте или купувайте хляб с кисела закваска за естествено втасване, което значително намалява съдържанието на глутен и ще активира хранителните ензими, правейки го много по-лесно смилаем. Изследванията показват, че когато белият хляб е напълно ферментирал, съдържанието на глутен спада до минимални стойности.
-
НОРМА ДЖЕСТ
За по-добро храносмилане
-
НОРМА ФЕТ НОПАЛ
Регулация на теглото
-
НОРМА ФЕТ ПСИЛИУМ
Регулация на теглото
Истината е, че съвременната пшеница няма нищо общо с пшеницата, която са консумирали нашите предци. До 1943 г. пшеницата е естествено еволюирала, естествено са се смесвали сортове, накрая са се получили 2-3 сорта, като основният е лимецът. След тази година производителите започват да правят различни модификации с цел по-висока издръжливост и по-висок добив. Затова започва чудовищно нашествие за хибридизиране, кръстосване и всякакви други селскостопански методики, които създават зърно с много по-високо съдържание на глутен. Основният проблем е, че при хибридизация протеинът на пшениците – глутенът, претърпява значителна структурна промяна, което е причина за много от странните здравословни феномени, констатирани у консуматорите – газове, подуване, диария, обриви, мигрена, умора, артрит и чревен дискомфорт. Редовното консумиране на бяло брашно, което е в основата на толкова много продукти, трудно може да се избегне и много хора постепенно съсипват храносмилателната си система.