Пет мита за вегетарианския начин на хранене
Добри новини! Ако сте вегетарианец или веган, това не означава, че страдате от протеинов дефицит или пък, че рискувате да се разболеете от подагра. Битуват какви ли не митове за вегетарианския начин на хранене и хората, избягващи животински продукти, са постоянно подложени на натиск и убеждаване в неправилността на техния избор.
Мит 1: Вегетарианците не си набавят достатъчно протеини
Всяка храна, която консумираме, съдържа известни количества протеини. Растителните източници – овес, нахут, леща, боб, соево мляко, тофу, зеленолистни зеленчуци, ядки – по нищо не отстъпват на животинските. Нещо повече – консумирането на прекалено много белтъчини от животински произход може сериозно да напрегне и затрудни дейността на бъбреците. Освен това, богатата на протеини диета изсмуква калция от организма и в дългосрочен план може да доведе до остеопороза.
Много хора смятат, че вегетарианците трябва да направят специфична комбинация от храни на едно ядене, за да си набавят достатъчно хранителни вещества. Но ако през деня човек приема разнообразни храни – зърнени, ядки, семена, бобови, плодове и зеленчуци, ще си набави всичко необходимо за тялото.
Нещо изключително полезно и богато на хранителни вещества е ядковото мляко, което се прави на блендер от ядки и вода. Ядките предварително се накисват, след което се разбъркват в блендер с вода и се прецеждат. Това е и алтернатива за хората с лактозна непоносимост и алергии към млечни продукти, все по-често срещани днес.
Мит 2: Редно е да ядете риба и морски продукти
Вегетарианците следват избрания от тях начин на хранене по различни убеждения – етични, диетични и пр. Ако причините са етични – то рибата също е същество от плът и кръв и не минава за безмесно ястие. От друга страна, е налице и фактът, че плътта на морските животни често съдържа тежки метали, полихлорирани бифенили, ДДТ и диоксин, накратко казано – отрови. Консумирането им може да доведе до аномалии в плода при бременни, да създаде предпоставки за развитие на ракови заболявания, да увреди бъбреците, черния дроб и нервната система.
Що се отнася до омега-3 мастните киселини, заради които са най-ценни морските дарове, по-сигурно е да заложите на тези от растителни източници – орехи, зеле, кейл, тофу, ленено семе, соево мляко, броколи.
-
НОРМА ДЖЕСТ
За по-добро храносмилане
-
НОРМА ФЕТ ПСИЛИУМ
Регулация на теглото
-
ХЕПА ДЖЕСТ
За по-добро храносмилане
Мит 3: Млечните продукти ни осигуряват калция, необходим за здрави кости
Истината е, че по съдържание на калций млечните продукти дори не могат да се мерят с някои растителни източници на ценния елемент – сусамов тахан, боб, зърнени култури, бадеми и др. Усвояването на калция от млякото е 32 %, докато при калция от броколите и зеленолистните зеленчуци е 40-60 %.
Освен това, все по-често срещани са алергиите към млечните продукти, особено към белтъка на кравето мляко. А и често млечните продукти съдържат високи нива на антибиотици и небезопасни вещества, с които са третирани животните.
Мит 4: Вегетарианската диета увеличава риска от подагра и камъни в бъбреците
Подаграта, известна още като метаболитен артрит, е резултат от кристализиране на пикочна киселина и отлагането й в ставите. Болестта се характеризира с болки, схващане и зачервяване в областта на ставите. Всъщност вегетарианската диета може да тушира заболяването. Изследване в университета в Бон, Германия, стига до това заключение. В проучването участвали хора с три различни диетични режима – западен ( с високо съдържание на протеини), с повишена консумация на месо и с вегетариански. Последните отчитат 93 % по-ниска степен на кристализация от останалите. Както вече споменахме, животинският протеин затруднява дейността и на бъбреците и рискът от бъбречни заболявания е значително по-висок.
Мит 5: Месото е най-добрият източник на желязо
Често лекарите веднага дават съвет на вегетарианците да преминат към месна диета, за да си набавят желязо. Това обаче е напълно несъстоятелно, тъй като желязо се съдържа, и то в напълно достатъчни количества, в множество растителни храни – пълнозърнести продукти, зърнени закуски, ядки, меласа, зеленолистни зеленчуци, бобови растения. Желязото от тях е усвоимо в значителна степен и не идва заедно с вещества, които се стремим да избягваме и които се съдържат в яйцата и месото.
Изследване, публикувано в Американския журнал за клинично хранене, не отчита почти никаква разлика в нивата на желязо и стойностите на хемоглобина при вегетарианци и месоядни.