Навиците, които затрудняват храносмилането
На всички ни се е случвало стомахът ни да ни дава подсказки, че вече е абсолютно пълен, но въпреки това да посягаме към последните залъци в чинията. И все пак, макар преяждането да е допустимо веднъж в семдицата, когато сме отишли на гости, превръщането му в навик не е никак желателно. Не е естествено да се чувстваме подути, сънливи и мудни след ядене.
Симптомите на подутост и сънливост се проявяват често и при хора,които смятат, че се хранят здравословно и не прекаляват с гозбите. Тук ви предлагаме няколко изключително полезни света за добро храносмилане. Те са особено ценни при хора, които редовно страдат от неблагоприятните ефекти на преяждането или се канят да ходят на банкет или тържество, където се очакват големи количества храна.
Поглъщането на големи количества вода по време на ядене
Пиенето на вода е страхотно и е полезно, когато отпиваме по някоя друга глътка, с която да придвижваме по-лесно залъците към стомаха си. Но приемането на повече количество вода от това ще доведе единствено и само до подуване. Какво се получава? В стомаха ни се отделя силна киселина, която разгражда приетата храна на малки вещества. Водата обаче понижава въздействието на киселината и тя не успява да си свърши работата. Диетолозите препоръчват да се пие най-много до една чаша вода по време на хранене и да се направи пауза от 1 час след като сме приключили.
-
НОРМА ДЖЕСТ
За по-добро храносмилане
-
НОРМА ФЕТ ПСИЛИУМ
Регулация на теглото
-
ХЕПА ДЖЕСТ
За по-добро храносмилане
Комбинирането на нишестени храни като картофи, ориз, макарони,спагети с протеинови като яйца, месо и риба най-често водят до киселинен рефлукс и затруднено храносмилане. Причината за това е проста – нишестето се нуждае от малко време за смилане, докато на протеините им трябва доста повече. С други думи стомахът обработва нишестето за кратък период и оттам то поема по своя път към червата, но когато е смесено с протеин то се задържа в стомаха, докато се разгради протеина. Лошата новина е, че при оставането му в стомаха нишестето ферментира, което води до подуване и газове. За да избегнете тази ситуация, най-добре първо изяжте нишестените храни, после преминете към протеиновите. Допустимо е също така да хапвате по малко нишестена храна с протеина, но не трябва да прекалявате. Зеленчуците в комбинация с протеини или нишестени храни не оказват проблеми на стоамаха ви.