Как да се справим със злоядството при децата
В израстването си децата преминават през различни периоди и често сменят навиците, предпочитанията и настроенията си. Навярно всеки родител се е сблъскал с отчаяните опити да нахрани детето си, за да му осигури необходимите ценни вещества за фисическия растеж и умственото развитие. Понякога обаче малчуганите стесняват неимоверно избора от храни и са склонни да проявяват злоядство. Най-често това се свързва не толкова с количеството приета храна, а с вида й. Много деца започват да се хранят само с тестени изделия (хляб, макарони, бисквити), ориз и картофи например. А еднообразното хранене може да предизвика както храносмилателни, така и други смущения, а и по-сериозни проблеми. А при по-малките деца се наблюдава не просто злоядство, а разсейване по време на хранене – мъничето го възприема като игра, тича насам-натам и дори е трудно да се пристъпи към самото ядене. Ето и няколко съвета, които ще ви помогнат да се справите (поне донякъде) със злоядството.
На първо място, не хранете детето, ако не е гладно. Уважавайте апетита му. То само ще дойде, ако почувства силен глад. А ако пропусне едно или дори две хранения, няма да се случи нищо. Често когато децата преминават през фази на бърз растеж или пък чувстват неразположение, отказват да се хранят. Не насилвайте детето, защото това ще доведе до обратния ефект. Детето ще свързва храненето с негативно изживяване и тогава инстинктивно ще се дърпа.
Давайте малки порцийки от различни неща на няколко пъти през деня. Можете да ги оставите на видимо за детето място, така че и ако то реши, да може да си вземе.
Опитайте се да изградите режим за основните хранения през деня, след като наблюдавате и кога детето е най-гладно и склонно да похапва повече. Ако обаче се случи да “нарушите” режима – заради пътуване или защото детето е заспало например, това не бива да ви притеснява.
Осигурете разнообразие – включвайте в менюто на детето плодове и зеленчуци, пресни сокове, млечни продукти. Опитайте се да поднасяте храната по интересен и забавен начин. Дори ако в началото мъничето не обръща внимание и все така отказва да похапва, продължете – в един момент то само ще прояви интерес и инициатива.
Описвайте различните храни. Вместо да казвате, че това е вкусно или солено, сладко и пр., опишете вида, цвета, формата на храната. Кажете му защо е полезна – че морковите помагат на очите, че портокалът ни прави силни и т.н.
Бъдете пример – децата следват примера и поведението на родителите си, а начинът на хранене не прави изключение. Показвайте на детето с какво се храните, поканете го на масата при вас, опитайте се цялото семейство да се храни заедно. Тогава малчуганите са по-склонни да вкусват различни храни. Дори да не изяде голямо количество, детето поне ще опита нещо друго.
-
НОРМА ДЖЕСТ
За по-добро храносмилане
-
НОРМА ФЕТ НОПАЛ
Регулация на теглото
-
НОРМА ФЕТ ПСИЛИУМ
Регулация на теглото
-
ХЕПА ДЖЕСТ
За по-добро храносмилане
Направете ги помощници. Нека детето ви помага, докато пазарувате хранителни продукти в магазина. Така ще е по-лесно да го стимулирате да ги хапва след това. Децата обичат да помагат и в кухнята – доколкото е възможно, направете ги част от процеса на готвене
Не оставяйте десерта като награда. Така детето може да поиска да пропусне всичко преди това. Давайте здравословни десерти, а не пълни със захар продукти.
Имайте предвид, че навиците на децата се променят бавно. Затова не очаквайте за няколко дни малчуганът да е преминал към здравословно хранене. Правете малки стъпки, експериментирайте, осигурете разнообразие. След време детето само ще изгради по-добри хранителни навици, наблюдавайки и тези на своите родители.