Как да подобрим съня на детето
Всеки родител е изправен пред предизвикателствата и негативните ефекти на некачествения и нередовен сън.
Това може да предизвиква рязък спад в защитните сили, повишен риск от затлъстяване и диабет както при децата, така и при възрастните.
Как да помогнем на децата да спят по-спокойно и пълноценно?
Използвайте билки, подходящи за деца
Лайка, пасифлора, коча трева – и трите билки успешно се прилагат при малчуганите, имат успокояващо действие, отнемат напрежението, подпомагат и функциите на храносмилателния тракт. Ако децата не обичат чай, тогава може да се приготви лека тинктура от някоя от билките и да им се дава, разтворена в малко вода, сок или мляко преди лягане.
Точката на съня
В акупресурата е известна т.нар. точка на съня. Тя се намира точно над носа, между очите. Масажирайте леко с плавни движения нагоре към челото. Това е подходящ и изключително успокояващ метод и при възрастни.
Спрей от етерични масла за възглавничката на детето
Снабдете се с масла от: лавандула, сладък портокал, кедър, римска лайка, ветивер, сандалово дърво. Смесете 30 капки от масла по избор – комбинирайте по 2 – с 3 с.л. водка или спирт. Разбъркайте и добавете 3 с.л. вода. Изсипете в шише с пулверизатор и пръскайте леглото и възглавниците. Децата сами обичат да го правят.
Маслата може да употребявате и в аромалампа. Чудесният им успокояващ аромат ще изпълни цялата стая и ще предизвика чувство на уют и комфорт.
-
НОРМА СЛИЙП
Пълноценен сън
Четене на книжки, аудио приказки, успокояваща музика
Вместо да оставяте детето да гледа анимационни филми до полунощ, оставете го да се занимава с играчки, опитайте се да му почетете книжка или пък му пуснете диск със запис на приказки. Успокояващата музика създава спокойна атмосфера и предразполага детето към лягане – може да я слуша дори докато си играе.
Игра навън
Много деца днес прекарват дълго време пред телевизора. Според статистиките американските деца са пред екрана средно 7 часа и 38 минути. Учените са установили, че всеки час пред телевизора удължава времето за заспиване с поне 3 минути. Игрите навън и свежият въздух подобряват съня. Естествената слънчева светлина регулира вътрешния часовник на организма, което прави децата по-будни през деня и достатъчно изморени вечер, когато е време за сън.
Осветлението у дома
Помислете за по-естествени източници на светлина. Телевизорът, компютърът и екраните на други устройства излъчват така дразнещата и увреждаща зрението синя светлина. Изследвания сочат, че след залез слънце синята светлина може да предизвика намаляване на синтеза на мелатонин, който е отговорен за добрия сън.
Свещник или лампа от хималайска сол например са чудесни алтернативи на домашното осветление в детската стая. Можете да украсите тавана със светещи през нощта звезди. Това създава допълнителен уют, успокоява детето и го настройва за сън.
Облекчете програмата
Много родители натоварват децата с всевъзможни активности през деня – курсове, спорт, музикални занимания и какво ли още не. Чудесно е да се развиват тези умения още в ранна възраст, но пренатоварването може да предизвика проблеми със съня. Нервната система на бебетата също се натоварва от срещи с други хора, прекалено много внимание или шумни и прекалено цветни помещения с много светлини, каквито са търговските центрове например.
За децата изберете 2-3 пъти седмично спорт, а в останалите дни нещо друго, което може да не е свързано с физическо натоварване. Осигурете разнообразие, но не претоварвайте детето.