Петолистна гиностема – за какво може да ни помогне?
Gynostemma pentaphyllum, наречена още джиаогулан, е билка която може да попаднете, ако търсите природни лекове за повишаване на енергията.
През дългата си история на използване в традиционните системи на азиатската медицина тя се свръзва с младост и дълголетие. Всъщност планинският региона на Гуейджоу, откъдето произлиза растението, е изестен с големия си брой столетници.
Gynostemma pentaphyllum може да помогне на метаболизма и сърдечносъдовата система. Също така има потенциал да се бори с рака, оксидативния стрес и възпаленията.
Гиностемата се среща в Южен Китай и други части на Азия. Растението прави листа, които се изпозлват за противовъзпалителен чай и други билкови смеси. Принадлежи към семейство тиквови. Богата е на антиоксиданти като полизахариди, растителни стероли, флавоноиди, гинзенозиди и сапонини, които могат да помогнат в борбата с оксидативния стрес и да насърчат здравословното стареене.
-
ИМУНОЦИН
Против паразити, вируси, бактерии и гъбички
-
ИНФЛУСТОП АРТРОСПИРА
Детоксикация и защита от вирусни инфекции
-
ИНФЛУСТОП ВОДОРАСЛИ
Детоксикация и защита от вирусни инфекции
-
ИНФЛУСТОП ФОРС
Детоксикация и защита от вирусни инфекции
Гиностемата е богата на ензими, витамини и минерали. Наричат я още и „трева на чудесата“.
Може да се консумира като храна, да се вари като чай или да се прави екстракт от нея. Понякога листата се добавят към салати или се сушат и се използват в различни рецепти.
Макар да имат някои общи ползи със зеления чай, двете растения са различни видове, като гиностемата е безкофеинова.
Ето някои ползи от растението:
- помага за повишаването на енергия в организма
- има адаптогенен ефект/ намалява стреса
- помага на сърдечносъдовата система
- може да облекчи дихателни заболявания
- подпомага функцията на черния дроб
- има противораково действие
- има протвиодиабетен ефект
Няма специално ограничение за консумирането на гиностема, но като цяло за възрастни се препоръчват между две и четири чаши чай дневно.