Лечебните свойства на галангала
Галангалът (Alpinia officinarum) е лечебно растение и подправка, роднина на джинджифила. Коренът на галангала има антибактериален и противовъзпалителен ефект, действа като естествен аналгетик. В билколечението се използва при проблеми с храносмилането, при липса на апетит, за подобряване на кръвообращението и за тонизиране на организма. Нови проучвания показват, че галангалът помага за забавяне на растежа и разпространението на ракови заболявания.
Какви са лечебните свойства на галангала?
Потенциално средство за борба с раковите заболявания
Според много и постоянно нарастващи на брой проучвания, галангалът се проявява като потенциално средство за превенция, и лечение на различни видове рак. Проучване от 2014 година, проведено в Иран установява, че при проведените лабораторни тестове, течният екстракт от галангал намалява значително броя на раковите клетки в стомаха само за 48 часа. Изследователи в Тайван изследват ефекта на галангала при рак на кожата и установяват, че той има антипролиферативен ефект, т.е. блокира растежа и развитието на туморните клетки. Проучване, публикувано през 2017 година изследва множество съединения, извлечени от галангала и тяхното въздействие върху раковите клетки на панкреаса, като се установява, че те спират растежа на нови туморни клетки. Изследванията показват, че галангалът причинява апоптоза (клетъчна смърт) при рак на дебелото черво и рак на гърдата. Изследванията показват, че галангалът намалява метастазите при рак на черния дроб и рак на жлъчния мехур.
Насърчава мъжката плодовитост
Изследванията показват, че коренът от галангал насърчава мъжката плодовитост, като увеличава броя и подвижността на сперматозоидите. Резултатите от проведено в Дания изследване, при което галангалът е комбиниран с екстракт от нар показват, че броя на подвижните сперматозоиди се е увеличил три пъти, в сравнение с контролната група.
Има противовъзпалително действие
В основата на много заболявания стои възпалението, а галангалът съдържа цитокин, който потиска активността на TNF-алфа и така помага за намаляване на възпалителните процеси в организма. Галангалът помага и за намаляване на възпалението, свързано с артрита. Изследванията показват, че комбинираното лечение при артрит с галангал и джинджифил намалява значително болката и необходимостта от прием на медикаменти, подобрява цялостното здравословно състояние. Галангалът има положително въздействие и при белодробни увреждания.
Притежава антибактериални и противогъбични свойства
Антимикробният ефект на галангала е толкова силен, че той може успешно да се пребори дори с амоксициклин-резистентните Ешерихия коли и бактерията Хеликобактер пилори. Коренът е ефикасен при бактерии като стафилококи, ешерихия коли, листерии, салмонела и клостридии.
Сериозна антиоксидантна подкрепа
Антиоксидантите в галангала са различни от тези в плодовете и зеленчуците, но те също оказват сериозна подкрепа в борбата със свободните радикали.
-
НОРМА ДЖЕСТ
За по-добро храносмилане
-
НОРМА ФЕТ НОПАЛ
Регулация на теглото
-
НОРМА ФЕТ ПСИЛИУМ
Регулация на теглото
-
ХЕПА ДЖЕСТ
За по-добро храносмилане
Подкрепя мозъчното здраве
Съединението, известно като АСА, извлечено от корена от галангал има мозъчно-протективен ефект и намалява някои форми на когнитивна дегенерация, свързани с възрастта. Регулирането на тумор-некрозис-алфа (TNF-алфа) според последните изследвания помага и в борбата с депресията, т.е. галангалът спомага и за намаляване нивата на тревожност.
Подобрява храносмилането
В Аюрведа галангалът се използва за успокояване на стомаха, при повръщане, диария, подуване на корема и газове. Галангалът действа укрепващо върху стомашната лигавица, намалява стомашните киселини, подобрява апетита и храносмилането.