Защо солта вреди на мозъка?
Знаем, че ограничавайки употребата на брашно, сол и захар във всекидневното си меню, можем да подобрим здравето си. Знаем, че консумацията на сол натоварва допълнително бъбреците и може да доведе до високо кръвно налягане.
В статия, публикувана в Nature Neuroscience, учени доказват, че солената храна стимулира размножаването на имунни клетки, блокиращи производството на азотен оксид, жизненоважна молекула за функционирането на мозъка и сърцето.
„Получените данни показват каква голяма роля играе храносмилателната система за работата на мозъка. Виждаме как лошите хранителни навици влияят негативно на микросъдовете на мозъка и съдействат за развитието на слабоумие“, казва Джузепе Фарако от Корнелския университет.
През последните години много медици и биолози започнаха да обръщат внимание на факта, че консумацията на големи количества сол значително повишава риска от сърдечно-съдови болести, а също така от деменция и други форми на слабоумие както при младите, така и при възрастните хора.
-
ИМУНОЦИН
Против паразити, вируси, бактерии и гъбички
-
ИНФЛУСТОП АРТРОСПИРА
Детоксикация и защита от вирусни инфекции
-
ИНФЛУСТОП ВОДОРАСЛИ
Детоксикация и защита от вирусни инфекции
-
ИНФЛУСТОП ФОРС
Детоксикация и защита от вирусни инфекции
Нека обаче имаме предвид, че човек не може да се откаже напълно от солта, защото съдържащи се в нея натрий и хлор са жизнено необходими за работата на нервните клетки и храносмилането. Натриевият хлорид е важен фактор за поддържане на алкално-киселинното равновесие на организма и е необходим за предаването на нервни импулси. Важен е също за производство на солна киселина в стомаха. По този начин, определено количество сол в системата е от съществено значение за живота, но в много малки количества, вариращи от 10 до 15 грама дневно, в зависимост от климата и професията на лицето.