Изненадващи хранителни факти
Оранжевите домати се оказват по-полезни от червените
Обикновено наситеният цвят на един плод или зеленчук е сигурен показател за изобилието на антиоксиданти в него. Изследванията върху домати показват, че това не винаги е така. Оранжево-жълтите домати например съдържат по-достъпен за човека ликопен от червените домати. Ликопенът е антиоксидант, който понижава рисковете от рак, сърдечно-съдови болести, дегенерация на макулата.
Кафето е полезно за сърцето и мозъка
Хората, които пият от 1 до 3 кафета на ден, имат по-малки шансове да получат инсулт в сравнение с тези, които не пият кафе. Смята се, че кафето е по-богат източник на антиоксиданти от боровинките, чиято антиоксидантна сила е много известна. Антиоксидантите от кафето потискат вредния ефект от възпалението на артериите.
Кафето също така намалява риска от диабет. Едни от антиоксидантите, които съдържа кафето, наречени хлорогенична киселина и квиниди, играят роля в стимулирането на клетъчната чувствителност към инсулина, – хормона, който помага за регулирането на кръвната захар.
Напитки, съдържащи хибискус са най-добри на антиоксиданти
Чаят от хибискус има характерен цвят и аромат. Проучванията показват, че хибискусът е богат на антоциани. Това са най-голямата група водноразтворими цветни пигменти, чийто цветови спектър е червено-синьо-черното. Антоцианите отдавна са обект на изучаване от страна на ботаниците и други специалисти в областта. В наши дни интересът към тези пигменти е огромен, защото те носят редица здравословни ползи в качеството си на много силни антиоксиданти.
Чаят от хибискус понижава кръвното налягане, ускорява метаболизма, помага срещу лошия холестерол. Хибискусът се използва доста в Централна Америка за отслабване, тъй като има силен диуретичен ефект, както и други качества, полезни за свалянето на излишни килограми.
-
НОРМА ДЖЕСТ
За по-добро храносмилане
-
НОРМА ФЕТ НОПАЛ
Регулация на теглото
-
НОРМА ФЕТ ПСИЛИУМ
Регулация на теглото
-
ХЕПА ДЖЕСТ
За по-добро храносмилане
Счукайте чесън и почакайте 10 мин преди да го сготвите
Аржентински учени доказаха, че след смачкването на чесъна той отделя ензим, който катализира образуването на алицин. Алицинът е антибактериално и противогъбично вещество, което обаче не присъства в чесъна в естественото му цяло състояние или когато е на прах, гранулиран или обработен по друг начин. Единствено в нарязания или смачкан чесън се отделя това полезно химическо съединение. Алицинът влияе благоприятно върху кръвното налягане, разширява кръвоносните съдове и регулира сърдечната дейност. Освен всичко друго той стабилизира защитните сили спрямо вирусни и инфекциозни заболявания.
Затова не забравяйте да оставяте чесъна да отлежи за 10 мин преди готвене. Така ще му позволите да образува по-големи количества алицин и след това ще поемете в себе си много повече от антибактериалните му и противогъбични свойства.
Ванилията е доказан антиоксидант и антидепресант
Много хора и предимно жените са свикнали с мисълта, че стресът се премахва с помощта на нещо сладичко и хапват нещо сладко всеки път, когато са нервни. Ароматът на ванилия предизвиква радостно чувство, отстранява нервното напрежение, потушава негативни мисли, пробужда креативността, интуицията и оптимизма и не на последно място създава усещане за ситост. Ванилията е много полезна за жените, тъй като помага да се облекчат симптомите по време на цикъл.
Ванилията освен това е мощен антиоксидант. Има свойството да понижава температурата, да покачва катехоламините, в това число и адреналина, действа седативно, като успокоява и регулира функцията на дихателната, храносмилателната, кръвоносната, нервната и екскреторната система. Намалява конвулсиите, безпокойството, стреса, алергиите.
Като отрицателни страни на ванилията могат да се изтъкнат свойствата й, които водят до леко пристрастяване (заради катехоламините), както и при честа и продължителна употреба възможността да се развие ванилизъм, изразяващ се в главоболие и кожни зачервявания.