Здравословните ползи на шафрана
Още от древността шафранът е най-скъпата, дори по-ценна и от златото подправка, която има широко приложение в кулинарията, народната медицина и религиозния живот на хората. Шафранът се добива от цветовете на шафрановия минзухар (Crocus sativus). За производството на килограм сух шафран са необходими над 120 000 цвята шафранов минзухар, като от цялото растение се използват само трите близалца на цвета и стъбълцето, което ги свързва с останалата част от растението. Подправката притежава силен вкус и аромат, а цената на килограм изсушен шафран може да достигне 10 000 евро за килограм.
Шафранът съдържа над 150 етерични и ароматни съединения, богат е и на неетерични активни съставки като зеаксантин, ликопен, кроцин, пикрокроцин и шафранал. В древността египетските лечители използвали шафрана за лечение на стомашно-чревни заболявания, римляните го използвали за по-бързо заздравяне на рани, при простуда и бронхит, а персийците използвали шафрана като афродизиак и средство за облекчаване на болка, както и за лечение на депресия. Днес шафранът продължава да бъде обект на редица изследвания поради своите лечебни свойства и здравословни ползи.
Шафранът има антидепресивно действие – клинични изследвания сравняват шафрана с трицикличния антидепресант имипрамин, а резултатите показват, че той е толкова ефективен, колкото и лекарството, но без страничните му нежелани ефекти. Шафранът е природен антидепресант, който намалява стреса значително, премахва напрежението и помага при депресия. Антидепресантните свойства на шафрана са свързани със серотониновия метаболизъм. Шафраналът и кроцинът – съединения, съдържащи се в шафрана, регулират нивата на няколко химикала в мозъка, които стимулират и стабилизират доброто настроение. Тези съединения поддържат балансирани нивата на допамин, норепинефрин и серотонин в организма. Специалистите смятат, че шафранът може да се използва и като природно средство за подобряване симптомите на следродилна депресия. Шафранът помага и при проблеми със съня.
Шафранът е полезен за здравето на сърцето – благодарение на антиоксидантните си свойства той спомага за премахване на плаката от артериите, поддържа здрави и чисти кръвоносните съдове. Шафранът помага за намаляване нивата на лошия холестерол и ограничава риска от атеросклероза. Той има и високо съдържание на витамини В1 и В2, които са от изключително значение за здравето на сърцето. Проучванията показват, че шафранът подобрява състоянието на хора, страдащи от проблеми на сърдечно-съдовата система, но и предпазва от евентуални бъдещи такива проблеми.
-
GOOD-BETTER-BEST
Против стрес, физическо и умствено натоварване
Естествен афродизиак – проучванията показват, че шафранът подобрява сексуалната функция, особено при хората, които приемат антидепресанти. Шафранът е ефективен при мъже с еректилна дисфункция, проблем засягащ повече от 150 милиона мъже по целия свят. Кроцинът в шафрана подобрява производството на азотен оксид в артериите, като по този начин оказва положителен ефект върху либидото, еректилната функция и общото удовлетворение, при това без странични ефекти.
Шафранът притежава антитуморно действие – шафранът и съдържащите се в него активни съставки притежават антитуморна активност. Проучванията показват, че кроцинът в шафрана не само намалява значително растежа на раковите клетки, но и увеличава тяхната чувствителност към химитерапевтичните лекарства.
Облекчава менструални болки – шафранът се счита за отличен спазмолитик, а иранско проучване показва, че той значително облекчава менструалните болки, които засягат до 40% от жените в репродуктивна възраст. Шафранът облекчава сиптомите на предменструалния синдром, спомага за намаляване на коремните спазми и болката, оказва положителен ефект върху настроението.
Насърчава загубата на тегло – шафранът оказва положителен ефект в процеса на отслабване, намалявайки чувството за глад и емоционалната нужда от храна. Екстрактът от шафран подобрява чернодробния метаболизъм, намалява апетита, насърчава изгарянето на мазнините и загубата на тегло.
Подобрява зрението – шафранът спомага за забавяне прогресията на свързаната с възрастта дегенерация на макулата, както и на свръхпигментацията на ретината, но и помага за предотвратяване влошаването на зрението.
Важно: За безопасна се счита дозата до 1,5 грама шафран дневно. Консумацията на шафран във високи дози може да бъде опасно, а еднократни дози от 12-20 грама могат да бъдат дори смъртоносни. Не се препоръчва прием на шафран от бременни и кърмещи жени. Комбинирането на шафран с билки, добавки и лекарства, които понижават кръвното налягане не се препоръчва преди консултация с лекар.