Здравословните ползи на ашваганда
Ашваганда (Withania somnifera) е мощна адаптогенна билка, използвана и популярна в Аюрведа повече от 5000 години. В аюрведичната медицина ашваганда се използва за насърчаване на физическото и психичното здраве, за предпазване от редица болести и вредни фактори от околната среда, както и като средство, забавящо процесите на стареене. Билката е ценена заради своите модулиращи щитовидната жлеза, невропротективни, анти-тревожни и противовъзпалителни свойства. Наричат ашваганда още “индийски женшен”, поради способността й да повишава издръжливостта и да облекчава стреса. Ашваганда е една от най-често използваните и най-добре проучените адаптогенни билки, чиито ползи за здравето включват:
Подобряване функцията на щитовидната жлеза
Ашваганда, като типична адаптогенна билка действа, както срещу недостига, така и срещу излишъка, спомагайки по този начин за стабилизирането и регулацията на функционирането на организма. Изследванията показват, че ашваганда може да помогне, както на хората с недостатъчно активна, така и на тези със свръхактивна щитовидна жлеза. Билката може да стимулира щитовидната жлеза да произведе повече хормон Т4, което я прави естествено лечебно средство при хипотиреоидизъм, а чрез стимулиране на щитовидната жлеза за избирателно повишаване на нивата на Т4 и едновременно понижаване на оксидативния стрес, ашваганда може да забави и регулира производството на активен Т3, който е ключов за проблемите с хипертиреоидизма.
Преодоляване на надбъбречната умора
Надбъбречните жлези отделят ключови хормони като адреналин, норадреналин, кортизол и други. Нарушения във функциите на надбъбречните жлези се наблюдават при прекомерен физически, психически или емоционален стрес, което води до състояние, наречено надбъбречна умора. Основен симптом е умората, съпроводена от чувство на безпокойство, напрежение, проблеми с концентрацията, затлъстяване и други. Ашваганда понижава нивата на кортизола и така спомага за правилното функциониране на надбъбречните жлези.
Намаляване нивата на тревожност и стрес
Една от най-популярните ползи на ашваганда е ефективността й като естествено средство за преодоляване на тревожността. Много изследвания са показали, че приемът на ашваганда за период само от 5 дни осигурява ефект, съпоставим с този на фармакологичните антидепресанти за намаляване на стреса и безпокойството, но без да има техните негативни странични ефекти или склонност към пристрастяване. В проучване от 2009 г., публикувано в PLOS One, е установено, че ефектът на ашваганда е съпоставим с с ефекта на фармацевтични медикаменти като лоразепам и имипрамин, но без техните странични ефекти като сънливост, безсъние, загуба на сексуално желание, повишен апетит и други.
Подобряване на депресивни състояния
Ашваганда регулира успешно хормона на стреса – кортизола, намалявайки нивата на стрес и тревожност, но и доказано помага на хората, които изпитват признаци на депресия. Проучванията сочат, че ашваганда може да се използва като стабилизатор на настроението при клинични състояния на депресия, както и за подобряване на симптомите й по естествен път, без нежелани странични ефекти.
Балансиране нивата на кръвната захар
Ашваганда съдейства за баланса на кръвната захар като я намалява при хората с висока кръвна захар, и я повишава при тези с ниска. Ашваганда помага не само за регулирането на кръвната захар, но и за понижаването на триглицеридите и вредния холестерол. Освен това подобрява инсулиновата чувствителност.
Здрави клетки
Изследванията показват, че ашваганда спомага за намаляване на туморния растеж, но и възпрепятства растежа на нови ракови клетки. Ашваганда потиска способността на раковите клетки да се възпроизвеждат и пречи на образуването на нови кръвоносни съдове около болните клетки, които да ги захранват. Билката подпомага имунната функция на организма и повишава съпротивителните му сили, стимулирайки синтеза на бели кръвни телца. Изследванията показват, че ашваганда може да подобри качеството на живот и да намали негативните ефекти след химиотерапия.
Подпомага концентрацията и подобрява способността за запаметяване
Проучванията показват, че ашваганда стимулира растежа на нервните клетки и може да подпомогне реконструкцията на синапсите – възлите, където се осъществяват връзките между тези клетки, както и че ашваганда повлиява невртотрансмитера GABA, който е свързан с функции като концентрация и памет. Ашваганда подобрява умствените способности, влияе положително върху скоростта на обработка на информацията, подпомага концентрацията и предпазва мозъка от дегенерация на клетките, което може да доведе до болести като Алцхаймер и Паркинсон.
Намалява възпалението и стимулира имунитета
Възпалението е основна причина за редица заболявания. Ашваганда доказано понижава С-реактивния протеин или CPR (вредно възпалително съединение) и подобрява имунната функция чрез увеличаване синтеза на имуноглобулини в организма. Билката може да се използва като превенция срещу вируси и инфекции, както и за повишаване на имунитета и съпротивителните сили на организма.
-
EASYGO
Против стрес, физическо и умствено натоварване
-
GOOD-BETTER-BEST
Против стрес, физическо и умствено натоварване
-
MENTAL HEALTH
При панически атаки и тревожност
-
ЗЛАТЕН КОРЕН
Против стрес, физическо и умствено натоварване
Повишава енергията и издръжливостта, способства за увеличаване на мускулната маса
Ашваганда повишава енергията и забавя появата на умора, както при трениращи, така и при нетрениращи хора. Билката намалява телесната болка, подобрява нервно-мускулния контрол и сърдечно-респираторната издръжливост, увеличава мускулната маса и сила.
Подобрява сексуалната функция и плодовитостта
В аюрведичната медицина ашваганда се използва като естествен афродизиак и при двата пола. Изследванията показват, че ашваганда въздейства върху либидото, оказва положителен ефект върху сексуалното представяне, повишава броя и подвижността на сперматозоидите.
Ашваганда се предлага под формата на капсули, таблетки, течен екстракт, прах, сушен корен и други. Специалистите препоръчват билката да се въведе бавно: с 300 до 500 мг дневно и постепенно дозите да се увеличат.
Препоръчителната дневна доза ашваганда е между 1000 и 1500 мг на ден.