Как да разберем, че дадена диета не е за нас
Ако диетата, която сте започнали, се оказва истинско предизвикателство за вас и се улавяте, че постоянно мислите за това какво ще сервират на тържеството, на което отивате или пък се страхувате от всевъзможните изкушения, които виждате около себе си, почти сигурно е, че нещата няма да се получат. Тук не става въпрос за воля. Всеки човек щом се позаинати, може да избута дадена диета за определена срок от време. Но истината е, че успешната диета е тази, при която не изключвате любимите си храни.
Не е нужно постоянно да водите вътрешна борба със себе си, да живеете в тревожност от храните, които ви заобикалят и калориите, които съдържат. Една добра и успешна диета зависи и от това какво ви носи тя на емоционално и психическо ниво. Ако чувствате раздразнителност, липса на енергия, затруднения с концентрацията в работата и засилващ се глад за храни, които са ви “забранени”, то да знаете, че има и по-добър начин да отслабнете от това да се тревожите.
Всъщност според диетолзоите най-добрата диета е тази, която може да поддържате продължително време и която може да превърнете в навик.
Затова преди да започнете своята диета, задайте си следните въпроси:
– Виждам ли се да ям тези храни всеки ден до края на живота си?
– Тази диета ще поддържа ли физическото ми и емоционално здраве?
– Ще ми помогне ли да постигна целта си и най-вече да задържа резултатите за в бъдеще?
-
FAT LOSS
Да влезем във форма за лятото
-
L-КАРНИТИН
За ускоряване на метаболизма и срещу пролетна умора
-
НОРМА ДЖЕСТ
За по-добро храносмилане
Ако се съмнявате в положителните отговори на тези въпроси, по-добре не избързвайте.
Истината е, че нискокалоричните диети може и да работят добре и да дават бързи резултати в началото, но в повечето случи имат неблагоприятен ефект в дългосрочен план.
Ето и едно доказателство за това. Проведено е едногодишно изследване с 50 души с надномерно тегло, които били поставени на десетседмична нискокалорична диета. На ден доброволците получавали неголеми порции нисковъглехидратни зеленчуци. В края на експеримента те били свалили средно по 10 кг. “Не е зле”, ще кажете вие. Само че резултатите били кратковременни. Учените открили, че след диетата при участниците се появили смущения в хормоните, регулиращи апетита. Всъщност месеци след приключване на диетата в доброволците се задействали остри пристъпи на глад в комбинация с по-забавен метаболизъм, което довело до бързо връщане до първоначалните им килограми.
Това, което искаме да ви кажем, че при отслабването не всичко е въпрос на калории. Телата ни са доста по-комплексни от това. Трябва да отчетете неща като гени, здравословно състояние, цели, начин на живот, опит с храните, и да работите съобразно тях, а не про