Всичко, което трябва да знаете за B12
Вегетарианците и веганите не са единствените, при които се наблюдава дефицит на витамин B12. Всеки човек, независимо дали е млад или стар, поддръжник на месната, безглутенова или суровоядска диета, е възможно да го развие. Според проучванията един на всеки 31 възрастни в Щатите страда от недостиг на B12.
Какво е B12?
Витамин B12, познат още като кобаламин, е водоразтворим витамин, нужен за множество процеси в организма, а също и за здравето на нервите, червените кръвни телца и ДНК-то. Най-съществената му роля е като донор на метиловата група, жизненоважна за детоксикацията в организма.
B12 съществува под много форми, като най-разпространени са цианокобаламина и метилкобаламина (метил B12) Цианокобаламинът обикновено се съдържа в добавките и енергийните напитки. Но, за да се усвои от тялото, той трябва да се трансформира в метилкобаламин.
Оказва се, че при около 50 % от населението съществува поне една мутация на гена метилентетрахидрофолат редуктаза (MTHFR), а около 10 % имат две мутации на същия този ген, което означава, че по-трудно превръщат цианкобаламина в метилкобаламин. Колкото повече мутации се срещат в гена, толкова по-неспособен е човешкият организъм да извърша тази важна трансформация и се нуждае от добавки като метил B12, B6, фолиева киселина.
Често срещани симптоми при недостиг на B12:
– Слабост, умора и спад в енергията
– Недостиг на въздух
– Сърцебиене
– Загуба на апетит
– Храносмилателни проблеми като диария или запек
– Чест контузии или кървене
– Анемия
– Депресия или апатия
– Скованост и изтръпване на крайниците
– Загуба на памет, обърканост, деменция
Ако недостигът на B12 бъде пренебрегнат, това може да се отрази върху цялото тяло и да доведе до перманентни мозъчни и нервни увреждания. Понякога това се случва от недоглеждане или погрешно диагностициране (например като се сбърка за Алцхаймер, множествена склероза, биполярно разстройство, аутизъм и т.н)
Кои са най-добрите източници на B12?
Нашите тела не произвеждат витамин B12, което означава, че трябва да се набавя чрез диетата ни или чрез добавки. Човек се нуждае от 2.4 мкг на ден, а най-добрите източници на витамин B12 са животинските продукти като:
– Месо
– Риба
– Яйца
Веган източниците на B12, макар и по-малко ефективни, са хранителната мая и различните видове водорасли.
Чести причини за недостиг на B12
Усвояването, асимилирането и метилирането на B12 е доста сложен процес, при който са възможни различни грешки. Затова дори тези, които приемат достатъчно количество витамин B12 чрез диетата си, биха могли да страдат от недостиг на B12 . Ето някои от причините:
– Веганската и вегетарианска диета
– Мутации на гена MTHFR
– Злокачествена анемия
– Автоимунни болести като болестта на Грейвс, системен лупус еритематозус
– Чревни възпаления или цьолиакия/целиакия
– Бактериалиен свръхрастеж на тънките черва
– Прекомерно консумиране на алкохол
– Ниска киселинност на стомаха поради прием на лекарства
-
СУПРЕМА
Пълна гама витамини, минерали и микроелементи за всеки
Как да си набавим повече B12?
– С храни, богати на животински протеини:
Тези, които не следват конкретни хранителни режими и нямат мутации на MTHFR гена могат просто да консумират повече месо, риба, яйца и млечни. Няма да сгрешите, ако обмислите приемането на висококачествени мултивитамини с метил B12.
От веганските източници полезни са: хранителната мая и моеските водорасли като АФА, спирулина и др.
– Приемайте добавки с метил B12
Този вариант е задължителен за тези с мутации на гена MTHFR. Препоръчва се също така за вегетарианци и вегани, възрастни хора и хора с по-ниски нива на B12. Когато търсим добавки за B12, постарайте се да ги откриете под формата на метилкобаламин вместо като цианокобаламин. Метил B12 е най-удобният за организма вариант и ще окаже най-силно въздействие върху нивата на B12.
– Слагайте капки метил B12 под езика
Това се препоръчва при хора, страдащи от стомашно-чревни инфекции и имащи проблеми с храносмилането.
– Инжекции с B12
Препоръчват се на хора със злокачествена анемия или критично ниски нива на B12. Метил B12 може да се инжектира директно в мускулната тъкан, за да ускори усвояването и спешно да захраните изтощените запаси.