L-карнитинът – факти и ползи
Какво представлява L-карнитинът?
Карнитинът е вид аминокиселина, която има основна роля в производството на енергия чрез транспортиране на мастни киселини в митохондриите, където те се изгарят и се преобразуват в енергия.
Поради тази причина много хора приемат карнитин като добавка, изгаряща мазнините и подпомагаща процеса на отслабване. Аминокиселините са особено важни за човешкото здраве. Те са градивните елементи на протеините, изграждащи нашата кожа, коса, мускули и изпълняват редица функции. Карнитинът се среща основно в две форми: L-карнитин и D-карнитин.
L-карнитинът има основна и важна роля в енергийния метаболизъм. Той се синтезира от организма, но може да се приема и като хранителна добавка, под формата на капсули, течност и дори инжекционна.
Освен за ускоряване загубата на тегло и изгаряне на мазнините, ползите от карнитина включват и стимулиране на мозъчната функция, предотвратяване увреждането на мускулите, увеличаване на издръжливостта и регулиране на кръвната захар.
Различните видове карнитин:
- Ацетил-L-карнитин – този вид карнитин лесно преминава кръвно-мозъчната бариера, оказва сериозна подкрепа на мисловната дейност и дори се смята, че възпрепятства дегенерацията на мозъка.
- L-карнитин-тартарат – доста често може да се срещне в съдържанието на спортните добавки поради способността му да намалява болките в мускулите и същевременно да повишава издръжливостта. Този вид карнитин предпазва мускулните влакна от увреждане, като предотвратява натрупването на млечна киселина и намалява времето за възстановяване след тежки тренировки.
- Пропионил- L-карнитин – спомага за повишаване нивата на азотен оксид в организма, като по този начин се разширяват кръвоносните съдове и се стимулира кръвообращението.
- L-карнитин фумарат – според някои изследвания този тип карнитин може да допринесе за поддържане здравето на костите и да намали загубата на костна плътност с напредването на възрастта.
- D-карнитин – известен още като неактивна форма на карнитина, която може да доведе до недостига му, като блокира абсорбцията на другите му активни форми.
-
ИМУНОЦИН
Против паразити, вируси, бактерии и гъбички
-
ИНФЛУСТОП АРТРОСПИРА
Детоксикация и защита от вирусни инфекции
-
ИНФЛУСТОП ВОДОРАСЛИ
Детоксикация и защита от вирусни инфекции
-
ИНФЛУСТОП ФОРС
Детоксикация и защита от вирусни инфекции
Основни ползи:
Повишава издръжливостта – според проучванията приемът на L-карнитин значително повишава издръжливостта при извършване на различни видове физически упражнения и натоварвания.
Поради тази причина той е изключително подходящ за всички активно спортуващи – културисти, бегачи на дълги разстояния, плувци, футболисти, колоездачи и др.
Спомага изгарянето на мазнини и благоприятства процеса на отслабване – проучванията доказват, че при увеличаване на количеството карнитин в мускулите, се предотвратява натрупването на мазнини и се ускорява тяхното изгаряне. Доказано е, че при повечето хора добавянето на L-карнитин води до значително по-ефективна загуба на тегло в съчетание с извършването на активни физически упражнения.
Предотвратява увреждането на мускулите – освен, че увеличава издръжливостта и ускорява загубата на тегло, тази аминокиселина е изключително полезна, защото предпазва и предотвратява увреждането на мускулите.
Оказва подкрепа на мозъчната функция – изследванията са установили, че L-карнитинът влияе положително върху мозъчната дейност и паметта, подобрява когнитивната функция и благоприятства умствената и физическа умора.
Регулира нивата на кръвната захар – инсулинът е хормон, отговорен за транспортирането на захарта от кръвния поток до клетките. При наличие на по-голямо количество инсулин може да се достигне до инсулинова резистентност и висока кръвна захар. Съществуват проучвания, според които при вливане на L-карнитин на хора с диабет, се намалява инсулиновата резистентност и се подобрява чувствителността към инсулин.
Препоръчителна дозировка:
Стандартната доза L-карнитин варира от 500 до 2000 милиграма дневно. Счита се, че приемът на доза до 2 грама на ден е безопасно и с минимални странични ефекти.
Дозировката е различна и в зависимост от вида карнитин, като например при Aцетил-L-карнитина, тя е до 2500 милиграма дневно, а L-карнитин-L-тартарата, допустимата дневна доза може да достигне до 4000 милиграма.
Рискове и странични ефекти:
При първоначален прием на карнитин е препоръчително да се започне с ниска доза и увеличаването да става постепенно.
При наличие на заболявания на щитовидната жлеза или при хора с епилепсия не е желателна употребата на добавки съдържащи L-карнитин без допълнителна консултация с лекуващия лекар.