Студените крайници и безсънието може да индикират нарушен метаболизъм
Голяма част от съвременните хора страдат от проблеми с метаболизма. Някои смятат, че метаболизмът е нещо като “лотария” – едни имат бърз, други по-бавен. Навярно всеки от вас е имал или има приятел, който изяжда огромно количество храна, а е строен като фиданка. Друг пък само поглежда пакетчето с лакомства и вече е напълнял.
Да го кажем просто: метаболизмът надхвърля определенията като “бърз” и “бавен” и си има своите специфики. Той е една от най-съществените функции на нашето тяло и характеризира способността на нашите клетки да превръщат храната, горивото в енергия. Метаболизмът не се изчерпва и с “изгарянето на калории”. Всичко в тялото ни се нуждае от енергия, за да функционира оптимално – черният дроб, храносмилателната система, основните органи, мозъкът. Производството на хормони, настроението, всичко зависи от добрия метаболизъм
Как да разберем дали имаме нарушен метаболизъм?
Ето и няколко признака, които да ви накарат да се замислите и евентуално да вземете мерки.
- Студени ръце и крака (както и понижена температура на тялото)
- Често уриниране
- Често главоболие
- Лошо храносмилане и непоносимост към определена храна или няколко храни
- Нарушения в съня и безсъние
- Промени в настроението
- Нестабилни нива на кръвната захар и чести спадове – към това можете да причислите и внезапния глад за сладко и чувството на отпадналост
- Увеличаване на теглото (особено в средната част на тялото – корема и ханша)
-
EASYGO
Против стрес, физическо и умствено натоварване
-
GOOD-BETTER-BEST
Против стрес, физическо и умствено натоварване
-
MENTAL HEALTH
При панически атаки и тревожност
-
НОРМА СЛИЙП
Пълноценен сън
Как да подобрим метаболизма си?
Като начало започнете да измервате температурата на тялото си след събуждане. Тя трябва да бъде 36.6-36.7. Ако дни наред телесната ви температура е с по-ниски показатели, това може да бъде първият индикатор за някакво метаболитно нарушение.
Научете се да рабирате сигналите на тялото си. Свикнали сме да приемаме за чиста монета мъдри съвети като “никаква захар”, “избягвайте всички мазнини”, “пийте много вода”. Това са чудесни насоки, но е редно да знаем, че не всички мазнини са лоши – тези в кокосовото масло и авокадото например са първо и не единствено изключение. Захарта също има множество полезни варианти и заместители – стевия, кокосова захар, меласа, кленов сироп, пчелен мед. Водата е жизненоважна, но дали да се наливаме, ако не изпитваме никаква жажда в момента?
Просто наблюдавайте тялото си – как реагира на приема на определени храни и напитки; кога се чувствате свежи, отпочинали, енергизирани; изпитвате ли глад за конкретни храни – какви са те и кога се появява подобно състояние. Съществуват общи насоки и полезни съвети, но всеки организъм е уникален и има своите индивидуални особености. Именно затова напоследък все повече се говори за т.нар. осъзнато или съзнателно хранене, при което се акцентира именно върху разпознаването на характеристиките и сигналите на собственото ни тяло.
Осигурете си достатъчно време за разходка на въздух – това помага на организма да подобри режима си и да оптимизира функциите си.
Хапвайте по малко, но често. Звучи като клиширан съвет, но именно това е ключът към изгарянето на калориите или иначе казано – трансформирането им в енергия.
Не на последно място, осигурете баланс между работа/ двигателна активност и почивка, сън и бодърстване. Може да не си създавате строг режим, но общите рамки са важни за организма ни и подсигуряват плавното протичане на процесите в него.