За ползите и рисковете от консумирането на яйца
Наближава Великден, любим празник, главно място в който имат яйцата. Макар консумриането на яйца да крие своите рискове, особено за хората, които страдат от висок холестерол, не може да се отрече, че яйцата съдържат ценни вещества за израстването и поддържането на здрав организъм.
Яйцата и холестеролът
В жълтъка на кокошите яйца определено се съдържа солидно количество, около 270 мг, и по тази причина яйцата дълго време се изключваха от различни диети и дори се забраняваха за всички, изложени на риск от атеросклероза. Но все повече изследвания показват, че виновник за атеросклерозата не е само холестеролът, въпреки че и той играе определена роля в развитието на това заболяване. Дори напротив – лецитинът, съдържащ се в жълтъка има способността да понижава пагубното влияние на лошия холестерол върху организма. Холестеролът, който постъпва с хранителните продукти, в умерени количества е жизненоважен за организма, тъй като подпомага синтеза на някои хормони и подпомага нормалното развитие на клетките. Според клиничните изследвяни здравите хора без наследствена предразположеност към атеросклероза може да не се страхуват толкова много от яйцата, докато тези, които са предразположени към това заболяване трябва да избягват повече животинските мазнини, които се съдържат в голямо количество в маслото, сметаната, високомаслените сирена и колбасите. Дори ако имате завишени нива на холестерол, пак може да похапнете великденско яйце, като наблягате на белтъка. Мазнините в яйцето са съсредоточени изцяло в жълтъка.
Безспорните ползи от яйцата
Едно варено яйце удовлетворява 7% от потребностите на организма от белтъчини и 6% от нужните мазнини. В жълтъка има повече пълноценни белтъчини, отколкото в белтъка. В 100 г яйчен белтък се съдържат 11,1 г белтъчини, а в 100 г жълтък – 16, 2 грама.
Яйцата имат много добро действие върху очите и зрението. Яденето само на едно яйце дневно може да предотврати макулната дегенерация заради каротеноидното съдържание, най-вече на лутеин и зеаксантин. Резултати от проучвания сочат също така, че при хора, които консумират ежедневно по едно яйце, рискът от развитие на катаракта е значително по-нисък.
Нито един хранителен продукт не съдържа толкова много холин, колкото яйцето. Един яйчен жълтък съдържа около 300 мг холин, който е важен компонент при регулацията на функциите на мозъка, нервната и сърдечно-съдовата система.
Яйцата съдържат немалко мастноразтворими витамини – Е, А, D, водноразтворими – В1, В2, В6, както и фосфор, сяра, желязо и мед. Неслучайно те са част от диетите за лечебно хранене при заболявания на стомашно-чревния тракт, язва на стомаха и дванадесетопръстника, хроничен гастродуоденит с повишена секреция в стомаха, при туберкулоза, а също така и след някои хирургически операции и травми.
Голямото количество лецитин, желязо, цинк, мед, кобалт, витамини В12, В6, фолиева киселина придават особена ценност на яйцата при анемични състояния.
Яйцата са една от малкото храни, от които витамин D се усвоява бързо и лесно. Както знаем, този витамин е много важен за изграждането на костите и поддържането на тяхната здравина и плътност. Той е и сред най-значимите регулатори на калциевия обмен.
В направено проучване сред жени, които са консумирали по 6 яйца на седмица, се установява, че рискът от това заболяване при тях е намалял с 44%.
-
НОРМА ДЖЕСТ
За по-добро храносмилане
-
НОРМА ФЕТ НОПАЛ
Регулация на теглото
-
НОРМА ФЕТ ПСИЛИУМ
Регулация на теглото
-
ХЕПА ДЖЕСТ
За по-добро храносмилане
Яйцата спомагат за поддържането на косата и ноктите, което се дължи на високото съдържание на сяра в тях, както и на богатата палитра от витамини и минерали. Много хора споделят, че косата им е започнала да расте по-бързо, след като са включили яйца в менюто си, особено ако преди това консумирали храни с недостатъчно сяра и витамин B12.
Полезни съвети при консумирането на яйца
Усвояемостта на яйцето, подложено на термична обработка, е по-добра, отколкото на суровото. Свареният яйчен белтък се усвоява до 97-98%, без да оставя шлаки в червата. Суровият белтък се приема по-трудно, но той по-ефективно понижава киселинността на стомашния сок. Но яйцата не бива да се варят твърде дълго, тъй като при продължителна топлинна обработка се разрушават незаменимите аминокиселини в белтъка.
В менюто на малките деца яйцата следва да се включват предпазливо, тъй като в ранна възраст те могат да предизвикат алергични реакции.