Знаците, които ни подсказват, че прекаляваме с тренировките
Всеки знае, че редовните тренировки и двигателната активност са полезни за здравето. Карат ни да се чувстваме добре, повдигат самочувствието, снабдяват ни с повече енергия, увеличават издръжливостта ни и т.н. Но всяко нещо, което се прави прекалено дълго или прекалено интензивно, натоварва организма ни и може да доведе до обратния ефект.
Обърнете внимание на следните знаци, които навярно ви подсказват, че е редно да намалите темпото за момента.
Често се чувствате уморени и отпаднали
Ако в края на деня сте прекалено изтощени – и умствено, и физически, по-добре заложете на леките тренировки вкъщи и ралаксация преди лягане, вместо да натоварвате тялото си допълнително във фитнес салона. Има вероятност да се чувствате буквално като парцал след това – краката ви да натежат и да не можете да свършите нищо повече, докато си легнете.
В края на тренировката цялото тяло ви боли
В началото, когато започнете редовно да тренирате, това е нормално, но с времето тялото привиква към натоварването и би трябвало все по-малко да има подобни болезнени усещания, спазми, крампи и пр. Ако при вас тези симптоми се появяват често, правете повече почивки и намалете интензивността на тренировките за определен период.
Често се разболявате
Движението е здраве и именно то ни помага да поддържаме имунната си система в изправност. Но честите вирусни инфекции и алергичните симптоми са знак за необходима и неотложна почивка. Възможно е именно пренатоварването в залата след работа да отслабва допълнително защитните ви сили. Или просто означава, че не тренирате правилно. Опитайте за известно време да замените тренировките на закрито с повече активност на свеж въздух.
Получавате сърцебиене
Учестеният сърдечен ритъм е нормално явление по време на тренировка, но ако се появява по-често, след като напуснете фитнес залата, означава, че сте пренатоварили сърдечната система.
-
GOOD-BETTER-BEST
Против стрес, физическо и умствено натоварване
-
ГУАРАНА МАТЕ КОЛА
Дневен активатор с естествен кофеин
-
ЗЛАТЕН КОРЕН
Против стрес, физическо и умствено натоварване
-
КОЛОСТРУМ
За имунитет
Променливо настроение
Прекалено интензивното физическо натоварване води до хормонален дисбаланс. В повечето случаи той е моментно явление, но ако се улавяте, че от силна раздразнителност, преминавате към унилост, а после към неудържим смях или плач, то нервната ви система има нужда от почивка. А за да се успокои умът, е добре да дадем възможност за физическа отмора и на тялото си.
Повече време за възстановяване
С изграждането на редовен тренировъчен режим с определена продължителност и вид на тренировката, тялото ни установява и фиксиран режим на възстановяване. Ако напоследък забелязвате, че ви е необходимо повече време за физическо възстановяване след заниманията в залата, намалете натоварването. Иначе вместо повече продуктивност и тонус, ще получите вялост, слабост и болки в мускулите.
Наддавате килограми вместо да отслабвате
Много хора тренират именно за да отслабнат, но ако вместо това започнете да качвате килограми, значи нещо не е наред с тренировката ви. Понякога прекаляването с физическото натоварване може да се отрази негативно върху организма, предизвиквайки излишен стрес. Тогава се отключва естественият механизъм на тялото ни да трупа мазнини в областта на корема, за да защити основните органи. Подобрете хранителния си режим и започнете с леки тренировки в съчетание с повече разходки. Така ще постигнете баланса между физическа активност и покой, който е ключов фактор в пълноценното функциониране на всички органи и системи.
Не спите добре
Ако заспивате трудно или се будите често нощем, навярно сте попрекалили с активностите през деня или с вечерната тренировка. Пренатоварването води до превъзбуждане на нервната система и на следващата сутрин вместо свежи и отпочинали, е вероятно да се чувствате като след дълго парти.