Защо се чувстваме изморени след хранене?
Да ви се доспи след хранене се случва често. Това е и времето от деня в което нахлуват желанието за нещо сладко и кофеин – и двете са изкушаващи, защото могат да компенсират следобедната умора.
Вместо да маскирате умората със сладко и кафе, по-добротo решение е да структурирате храненията си по такъв начин, че да поддържате енергията си през целия ден.
„Хранителната кома“ се нарича още постпрандиалната(явяваща се след хранене) умора или постпрандиална сънливост.
Много вероятно е да се чувствате по този начин, особено ако сте яли по-богата на мазнини, преработени въглехидрати и/или захари храна.
Една от основните причини за усещането за умора след ядене е падането на кръвната захар (глюкоза).
След като сте яли сладко или преработени въглехидрати може да повишите нивата на инсулина, но няколко часа по-късно „кръвната ви захар се срива“. Това може да доведе до усещане за летаргия, умора, силен апетит, „мозъчна мъгла“, макар тези симптоми да имат различна проява от човек до човек.
Захарта и преработените „бели“ въглехидрати причиняват отделянето на повече серотонин – „щастливо химическо вещество“, но също така може да ви отпусне и да ви направи сънливи.
-
КАНЕЛА КОМПЛЕКС
За нормални нива на кръвната захар
-
МАСЛО ОТ КРИЛ
Богат източник на Омега-3
-
МЕТС
При метаболитен синдром
-
НОРМА ДЖЕСТ
За по-добро храносмилане
Парасимпатиковата нервна система също играе роля тук. Тя отговаря за „почивката и храносмилането“ и ви кара да се чувствате по-релаксирани.
При ядене в храносмилателната система нахлува повече кръв, за да подпомогне храносмилането. Този процес всъщност изисква много енергия и затова може да се получи спад в настроението ви.
Кои храни причиняват умора?
Обилните, тежки, богати на мазнини храни – в това число пържени, бързи храни и преработени такива – могат да снижат енергията ви, тъй като на организма ще му трябва повече време да ги преработи. Алкохолът също може да намали способността ви да се концентрирате.
С кои храни можете да предотвратите умората?
Като цяло, стремете се да постигнете баланс между богатите на фибри храни, здравословните мазнини, протеините и зеленчуците. Внимавайте с богатите на въглехидрати храни като паста, зърнени храни, сладкиши и т.н.
Може да добавите зеленчуци към протеиновия обяд, зехтин или парчета авокадо, за да балансирате. Не забравяйте обаче, че прекомерната употреба на протеини причинява летаргия.
С кои храни можем да повдигнем нивата на енергия?
Сложните въглехидрати като пълнозърнести храни, зеленчуци и плодове също може да покачат енергията ви, стига да са в умерени количества.
Храни, които ви снабдяват с витамин B12 и B6, витамин D и желязо могат да помогнат за поддържането на високи нива на енергия. Витамините и желязото са особено важни за поддържането на храносмилането и метаболитните процеси, които превръщат хранителните вещества в енергия.
Също така, пийте много вода, са да сте хидратирани ( и не твърде много кофеин, алкохол или сладки напитки), тъй като хидратацията е ключова, за да се чувствате добре.