6 причини да се чуствате уморени дори след цяла нощ сън
Качественият нощен сън е от изключителна важност за здравето и тонуса на всеки човек. Ако сте прекарали в леглото осем часа, но сутрин се събуждате трудно, чувствате се недоспали, уморени и ви липсва енергия, трябва да потърсите причината за това състояние. Д-р Карл Базил, завеждащ Центъра за разстройства на съня към Колумбийския медицински университет, споделя кои са шестте най-често срещани причини, поради които човек може да се чувства изморен и недоспал, въпреки осемте часа прекарани през нощта в леглото.
Прекалявате с тренировките
Врзъзката между тренировките и качеството на съня зависи от интензивността на натоварването и от времето, когато сме активни. Ако тренирате сутрин или следобяд, активността ще ви помогне да спите по-качествено, но ако тренирате вечер, малко преди времето за лягане, тялото ви ще е задръстено с адреналин и ще ви е трудно да заспите. Но ако тренирате сутрин и въпреки това имате проблеми със съня, вероятно прекалявате с натоварването. Това може да доведе до проблеми с надбъбречните жлези и хормонален дисбаланс, които пък водят до умора. По време на нощния сън се отделя в най-голяма концентрация хормонът на растежа, който е тясно свързан с увеличаването на мускулната маса, освен това по време на сън имунната система съдейства за възстановяване на мускулите.
Проблеми с имунната система
Ако непрекъснато ви се спи и то повече от обичайното, вероятно в имунната ви система има спад. Имунната система има нужда от енергия, за да може да функционира правилно. Установено е, че имунната система работи най-добре, когато ѝ се осигурява достатъчно сън. Ако се чувствате сънливи, но имате и симптоми като кашлица, хрема, вероятно сте в ранен етап на настинка. Когато човек е болен, организмът се нуждае от почивка и здрав сън, за да се възстанови. Опитайте се да почивате и имайте предвид, че повечето лекарства за лечение на настинка съдържат антихистамини, които също предизвикват сънливост.
-
EASYGO
Против стрес, физическо и умствено натоварване
-
GOOD-BETTER-BEST
Против стрес, физическо и умствено натоварване
-
MENTAL HEALTH
При панически атаки и тревожност
-
НОРМА СЛИЙП
Пълноценен сън
Прием на определени напитки
За никого не е изненада, че напитките, които съдържат захар, алкохол и кофеин влияят върху съня. Мнозина смятат, че алкохолът улеснява заспиването и им помага да спят по-добре. Всъщност алкохолът има негативен ефект върху качеството на съня, води до чести събуждания и възпрепятства възстановителните функции на съня. Енергийните напитки, кафето и черния чай съдържат кофеин, който има ободряващо действие. Напитки, съдържащи кофеин, консумирани до 6 часа преди времето за сън, могат да затруднят заспиването и да влошат качеството на съня.
Спите повече, отколкото е необходимо
Всеки сам за себе си трябва да може да определи от какво количество сън се нуждае, но се смята, че възрастните хора се нуждаят между 7 и 9 часа нощен сън. Редовното недоспиване води до състояние, при което човек се чувства уморен, изтощен и летаргичен. Но така може да се чувства човек и когато е спал прекалено много. Преспиването или прекаляването с времето, прекарано в сън, също може да доведе до сънливост.
Стрес
Натрупаното през деня напрежение, стресът и тревожността оказват сериозен негативен ефект върху съня. Стресът е една от най-честите причини за нарушенията на съня, казва д-р Базил. Случвало ли ви се е да лежите в леглото си късно през нощта, опитвайки се да заспите, а мозъкът ви да продължава да работи и в главата ви да се въртят различни мисли? Проблеми или гонене на срокове в работата, смяна на работа, ново жилище, загуба на близък, здравословни проблеми и други, които са стресови, предизвикват повишена тревожност и могат да доведат до проблеми със съня.
Будите се лесно
От свистенето на вятъра до шумни съседи – много са нещата, които могат да изведат човек, който лесно се буди от страната на сънищата. Дори да сте прекарали осем часа в леглото, едно такова събуждане и опитите да заспите след това, могат да ви накарат да се почувствате все едно, че изобщо не сте спали. Носенето на тапи за уши и/или маска за сън биха помогнали, за да предпазите съня си от такива смущения.