15 опасни мита за женското здраве

С годините жените четат много „здравословни съвети“ и „мъдри думи“, които не винаги се оказват верни. Всъщност има редица митове за женското здраве, които са объркващи и да, дори опасни.
Осъзнаването на тези заблуди може да ви помогне да продължите пътешествието си към оптимално здраве с много по-малко погрешни стъпки.
Мит 1: Жените са по-малко застрашени от сърдечни заболявания в сравнение с мъжете.
Според Центъра за контрол и превенция на заболяванията сърдечните заболявания са водещата причина за смърт при жените в САЩ.
Мит 2: Мамографията открива всякакъв вид рак на гърдата
Това не винаги е така, особено при жени с с висока плътност на тъканите на гърдата, което е над половината от жените над 40 г. По-точен метод е термографията – неинвазивна технология, която измерва инфрачервената топлина на тялото и може да проследи промени с течение на времето.
Мит 3: От консумирането на мазнини се качват килограми
Схващането, че заради консумирането на здравословни мазнини ще качите килограми е погрешно. Мазнините са всъщност важна част от здравословния начин на хранене, те поддържат усещането за ситост, функцията на мозъка и здравословното тегло.
Мит 4: Боядисването на косата е безопасно
Скорошно проучване установява, че използването на бои за коса на всеки 5-8 седмици увеличава риска от рак на гърдата с около 45 процента сред афроамериканките и със 7 процента сред белите жени. Използването на по-тъмни бои дори е по-опасно, защото по принцип те съдържат повече химикали.
Мит 5: Има бързо решение за целулита
Проучвания сочат, че 80-90 процента от цените имат целулит и ежегодно се правят над един милион операции за премахването му. Те обаче не са трайно решение. По-добре е да се опитате да поправите проблема като се храните здравословно, консумирате повече колаген и увеличите физическата си активност.
Мит 6: Не може да се забременее при кърмене
Рискът от забременяване докато кърмите нараства, когато цикълът ви се възстанови и когато бебето започне да спи през цялата нощ, кърмите по-рядко и малкото е на над 6 месеца.
-
ИМУНОЦИН
Против паразити, вируси, бактерии и гъбички
-
ИНФЛУСТОП АРТРОСПИРА
Детоксикация и защита от вирусни инфекции
-
ИНФЛУСТОП ВОДОРАСЛИ
Детоксикация и защита от вирусни инфекции
-
ИНФЛУСТОП ФОРС
Детоксикация и защита от вирусни инфекции
Мит 7: Спортът не е позволен по време на бременност
За здравите жени, каращи нормална бременност, е абсолютно безопасно да спортуват. Добре е да се придържат към упражненията, които са правили преди бременността.
Мит 8: Постродилната депресия се дължи на хормоните
Въпреки че хормоните са една от възможните причини за постродилната депресия, те не са единствената. Тук значение имат грижата за детето, стреса, липсата на подкрепа, пренаталната тревожност и недоволство от брака.
Мит 9: Противозачатъчните са безопасни
При правилно използване те са ефективни за предпазване от нежелани бременности, но често водят до тревожност, депресия и бърза смяна на настроенията, наддаване на тегло и др. Други странични ефекти са повишаване на риска от рак на гърдата, съсирване на кръвта, инфаркти, мигрени, проблеми с черния дроб, гадене и др.
Мит 10: Само културистите трябва да използват протеини на прах
Жените могат да използват протеини на прах за мускулен растеж, възстановяване, стави, тегло, кости, кожа и нокти.
Мит 11: Закуската е най-важното ядене
Обилната закуска е ок за някои хора, но онези, които нямат желание на се хранят веднага щом станат спокойно могат да хапнат по-късно. По-важно е какво ядете.
Мит 12: По време на бременността трябва да се яде като за двама
Бременността изисква леко покачване на приема на калории и яденето „като за двама“ може да увеличи риска от диабет и прееклампсия.
Мит 13: Колкото по-висок слънцезащитен фактор, толкова по-добре
Най-добрите слънцезащитни кремове не са непременно с най-висок SPF, а онези с по-малко химикали, които не се абсорбират от тялото.
Мит 14: Жените с по-тъмна кожа нямат нужда от толкова излагане на слънце
Всъщност е обратното, при жените с по-тъмна кожа рискът от недостатъчност на витамин D е по-голям.
Мит 15: Кардиото е най-добрият начин за изгаряне на мазнини
Кардиото е отличен начин за спортуване, но не е единственият. Други спортове, които спомагат за загуба на мазнини са плуване, каране на колело, йога, пилатес, ходенето в планината и др.