Спорт и йога за по-добра памет
Тренировките са от голяма полза както за тялото, така и за мозъка. Те прочистват главата, когато се озовем в ситуация на “пълен блокаж” или “зацикляне” и подобряват способността ни за възприемане на информация. Куп изследвания показват, че физическите занимания може би са един от най-важните фактори за стимулиране на проницателността и възприемчивостта на мозъка. Така че ако сте изправени пред трудна задача, написване на важен доклад, математически проблем или някоя друга главоблъсканица, най-добре се разходете навън, направете фитнес тренировка или се отдайте на йога у дома или в парка.
Клаудия Линги, невролог от Университета в Пиза, инициира клиничен експеримент, в който участниците трябвало да се упражняват на велоергометър за около 10 минути, докато гледат филм и се стремят да запомнят детайлите в него. Резултатите убедили невролозите, че участниците, които извършат физическо упражнение се справят доста по-добре в когнитивните задачи в сравнение с тези, които се отпускат на креслото. Оказало се, че визуалният кортекс увеличава активността, когато е стимулиран с физическа дейност. Освен това според учените физическите занимания се отразяват така добре на мозъка, защото стимулират продукцията на специфичен протеин, подсилващ паметта.
Практикуването на йога също е един лесен начин да подобрим сивото вещество на мозъка, а както знаем то управлява мускулите и сетивни възприятия като зрение, реч, памет, вземане на решения. Изследванията отчитат, че хората, които практикуват йога показват по-добри познавателни способности. Едно проучване, публикувано в Journal of Physical Activity & Health, установява, че само 20 минути йога са достатъчни, за да се стимулират мозъчните функции. Участниците, които практикували йога по време на изследването се представили по-добре на тестовете както по отношение на прецизността, така и във връзка с бързината на ума.
-
ГИНКО БИЛОБА 100МГ
За безупречна памет
-
ГИНКО БИЛОБА 30МГ
За безупречна памет
-
ГИНКО ХЕРЦ КАРНОЗИН
За по-добра памет, концентрация и работоспособност
-
ГИНКО ХЕРЦ МОНАСКУС
Регулира нивата на холестерола
Физическите упражнения лекуват депресията
По време на спортуване хипофизната жлеза освобождава ендорфини, за да ви помогнат в справянето с физическия стрес или напрежението, което оказвате на тялото. Но ендорфините имат далеч по-важна и дълготрайна роля от това. Според клиниката Mayo, САЩ, те помагат в премахването на симптомите на депресия и стрес.
Друга връзка между стреса, упражненията и бистрия ум учените откривът в кортизола. Независимо че упражненията всъщност повишават нивата на този хормон, който е причина за психически стрес, всъщност цялостният му ефект след тренировка е да намали стресовите нива. Упражненията повишават прага на насищане с кортизол в организма и така ви правят по-неподатливи към стресовите фактори.
Стимулират растежа на неврони
С напредване на възрастта хипокампуса, частта от мозъка, която формира, организира и извиква спомени, се смалява. Резултатът е отслабване на паметта. За щастие хипокампусът създава нови неврони през целия ни живот. А според изследванията физическите упражнения са именно тези фактори, които стимулират растежа им.
Повишават притока на кръв към мозъка
Научни изследвания в тази област са доказали, че честите упражнения засилват притока на кръв към мозъка, дори при хора в пенсионна възраст, водещи по-застоял живот. Това се обяснява със снабдяването на мозъка с повече кислород, както и с осигуряването на хранителни вещества. Един добре кръвоснабден мозък е като “гориво” за целия организъм!
Защитават мозъчните клетки
Едно от нещата, които упражненията правят е да отключват определени агенти в мозъка, а един от тях е невропротективният. Той спомага за продукцията и секрецията на протеини, които карат мозъчните клетки да засилят своите защитни механизми. Това е много важно, тъй като химикалите в околната среда (като пестицидите) постоянно атакуват целостта и здравето на телесните ни клетки. Освен това физическата дейност спомага за производството на глиални клетки, притежаващи основна защитна роля за мозъка.