До какво може да доведе нередовният месечен цикъл?

При жените с нормален месечен цикъл обикновено се отделя яйцеклетка на всеки 25-28 дни. Този период може да варира особено по време на пубертета и в годините преди менопаузата. Но все пак признак за добро здраве е жената да има цикъл веднъж месечно.
Състоянието, в което цикълът става нередовен, се нарича аменорея и е признак за това, че нещо в организма не функционира както трябва. Често това се случва по време на пубертета и е следствие от промените, които настъпват в тялото, рязко отслабване, притеснение и др. Вторичната аменорея се наблюдава при жени, които винаги са имали нормален месечен цикъл, но изведнъж той спира за повече от 3-4 месеца.
Нередовният цикъл, силните болки и симптоми на предменструалния синдром са индикатор за това, че определен хормон не е в баланс. Причината може да е определен здравословен проблем, хроничен стрес, бедна диета, прекалено физическо натоварване или ниско телесно тегло. Аменореята се свързва с риска от редица заболявания, сред които са : остеопорозата, сърдечни болести, безплодие, хормонални проблеми.
Когато нивата на естроген са ниски, се наблюдават промени и отклонения в усвояването и количеството на минерали, глюкоза и мазнини. Тези промени въздействат върху здравето на костите и сърдечно-съдовата система и увеличават риска от заболявания.
-
СОЯ ИЗОФЛАВОНИ
Основна грижа за женското здраве
-
СОЯ ИЗОФЛАВОНИ +
Основна грижа за женското здраве
-
СУПРА ФЕМИН
Основна грижа за женското здраве
Най-честите причини за нередовен цикъл са:
- Бедна диета
- Прекалено много стрес и напрежение в ежедневието
- Рязко отслабване
- Повишена физическа активност
- Хранителни алергии и чувствителност към определени храни
- Хормонални проблеми и дисбаланс, които могат да бъдат развити с времето или предизвикани от някой от горепосочените фактори
- Спиране на противозачатъчните хапчета – лекарите често предписват такива, за да нормализират месечния цикъл на жената, но се оказва, че докато взима хапчетата, всичко е наред и веднага след това цикълът отново липсва, тоест това е временно решение на вече съществуващ хормонален проблем
Решението:
Намалете стреса чрез леки упражнения, разходки, релаксиращи техники, естествени билки против тревожност и нервност, етерични масла и ароматерапия. Ашвагандха (индийски женшен) е чудесен адаптоген и помага на организма да се справи със стреса и да се приспособи към ежедневните промени, а също така действа балансиращо на хормоните, като особено подпомага функциите на щитовидната жлеза.
Обогатете и подобрете храненето с храни, богати на масни киселини, полезни мазнини – ядки, семена, кокосово масло, риба. Пробиотиците също ще помогнат на организма сам да синтезира определени витамини – може да си ги набавите чрез козе кисело мляко, кефир, ферментирали зеленчуци, комбуча, костен бульон.
Установете оптимално физическо натоварване, тъй като и прекалено многото, и малкото движение могат да бъдат вредни за организма. Ходене пеша, йога, танци, тай чи. Повече от час динамични упражнения могат да предизвикат известни хормонални и менструални смущения.
Пречистете се от токсините, като избягвате използването на конвенционалната козметика, съдържаща парабени, пропилен гликол и изкуствени пенители. Те оказват влияние върху производството на естрогена. Внимавайте какви почистващи препарати използвате. Заложете на металните съдове за готвене и избягвайте пластмасата.