Лечебни свойства на черешите
Сочните и вкусни череши са изключително полезни за нашето здраве. Основните им здравословни ползи се дължат на високите нива на антиоксиданти в тях, които се борят със свободните радикали и защитават здравето на нашите клетки.
Черешата е плод от рода Prunus, като двата най-известни вида са сладката череша (Prunus avium) и вишната (Prunus cerasus).
Една чаша (около 15) сладки череши съдържа:
- 87 калории
- 22 грама въглехидрати
- 1,5 грама протеин
- 0,3 грама мазнини
- 3 грама диетични фибри
- 306 милиграма калий
- 29 милиграма фосфор
- 17,9 милиграма калций
- 15,2 милиграма магнезий
- 10 милиграма витамин С
- 2,9 микрограма витамин К
- 0,5 милиграма желязо
- 0,3 милиграма витамин В5
- 0,1 милиграма манган
- 0,1 милиграм витамин В6
- 0,1 милиграма мед
- 88 IU витамин А
-
ИМУНОЦИН
Против паразити, вируси, бактерии и гъбички
-
ИНФЛУСТОП АРТРОСПИРА
Детоксикация и защита от вирусни инфекции
-
ИНФЛУСТОП ВОДОРАСЛИ
Детоксикация и защита от вирусни инфекции
-
ИНФЛУСТОП ФОРС
Детоксикация и защита от вирусни инфекции
Лечебни свойства на черешите:
Подпомагат загубата на тегло – според проучванията, черешите спомагат за намаляване на концентрацията на мазнини в кръвта, процентната мастна маса и теглото на коремните мазнини.
Укрепват здравето на сърцето – поради високото съдържание на антиоксиданти, консумацията на череши подобрява здравето на сърцето. Проучванията показват, че тръпчивите череши активират специфични рецептори (PPARs) в много от тъканите на тялото, които регулират гените, които участват в метаболизма на мазнини и глюкоза, а това съдейства за намаляване на риска от сърдечно-съдови заболявания. Антоцианините и фибрите в черешите пък от своя страна благоприятстват здравето на сърцето, като намаляват метаболитните рискови фактори, подобряват нивата на лошия холестерол и глюкозния метаболизъм.
Подобряват зрението – доказано е, че черешите имат способността да се борят със свободните радикали, които увреждат здравето на очите. Макулната дегенерация и глаукомата се причиняват от свободните радикали и оксидативния стрес. Черешите могат да се използват като естествено лечение на макулна дегенерация и глаукома.
Намаляват възпалението и благоприятстват лечението на подагра – черешите са една от най-добрите противовъзпалителни храни. Според направените проучвания, те способстват за намаляване на мускулните увреждания и болката по време и след усилени тренировки. След консумация на череши се наблюдава намаляване на възпалението и понижаване на плазмените урати, които представляват солта, получена от пикочната киселина. Черешите са особено полезни при подагра. Подаграта е болезнено артритно състояние, при което в резултат от високите нива на пикочна киселина се образуват и натрупват кристали в ставите, които причиняват сериозна болка и дискомфорт. Резултатите от проучвания сочат, че при пациенти с подагра, лекувани с екстракт от череша за период само от 2 дни, се отчита 35% по-нисък риск от пристъпи на подагра, а в комбинация с терапията им, рискът намалява със 75%.
Спомагат лечението на остеоартрит – износването на хрущяла между костите и ставите води до дегенеративно заболяване на ставите, засягащо доста голяма част от възрастното население. Според изследванията, симптоматиката на остеоартрита значително намалява при консумация на сок от череши за период от 6 седмици.
Подобряват качеството на съня – сокът от череши има високо съдържание на фитохимикали, включително и мелатонин, които имат важна роля за циклите и качеството на съня. Проучване, публикувано в European Journal of Nutrition показва, че приемът на вишнев сок в продължение на седем дни, повишава общото ниво на мелатонин в организма, което оказва положителен ефект при хора със затруднено заспиване и проблеми със съня.