Как чрез пренасочване на вниманието да намалим тревожността
Страхът е биологически адаптивен отговор. Ако изпитаме нещо застрашаващо – като да срещнем мечка в планината – страхът отключва отговорът ни „бий се или бягай“ и ни помага да се спасим. Но сега, когато имаме телевизори, интернет и смартфони, които ни показват страшни неща 24/7, страхът може да доведе до дългосрочен стрес и тревожност.
Но този допълнителен страх прави нещо повече от това да ни причинява стрес. Проучвания сочат, че тревожните мисли се отразяват на работната ни памет и внимание и ние по-трудно се справяме със задачите си. Освен това енергията ни не е неизчерпаема, което означава, че може да се окажем психически и емоционално изтощени.
За щастие има начини да прекъснем и обърнем този цикъл на стрес и тревожност. Пренасочвайки вниманието си можем да изместим и мислите си. Как точно става това?
- Отклонете вниманието си от заплахите
Поради тревожността ние по-лесно улавяме заплахите и ни е по-трудно да ги игнорираме. Колкото повече се фокусираме върху застрашаващи неща, толкова по-високо е и нашето ниво на тревожност. Това означава, че нещото върху което се съсредоточаваме може спираловидно да увеличи стреса и тревожността ни. За щастие вниманието е нещо, което можем да контролираме. Това означава, че можем да намалим тревожността си като осъзнато пренасочваме вниманието си.
- Преформулирайте емоционално двусмислените ситуации
Онези от нас, които са тревожни всъщност виждат света по различен начин от останалите. Когато четем двусмислен сценарий сме по-склонни да го интерпретираме по негативен начин. Например ако съм тревожен и чуя двама колеги да споменават името ми ще предположа, че казват нещо лошо за мен. Ако съм спокоен ще допусна, че просто коментират проекта ми. Това е само един пример как умът ни превръща двусмислените ситуации в нещо отрицателно. Когато сме тревожни носим обратните на розови очила. Трябва да ги свалим и да преформулираме ситуациите в по-положителна светлина. Така ще можем да започнем да намаляваме тревожността, която изпитваме.
-
ИМУНОЦИН
Против паразити, вируси, бактерии и гъбички
-
ИНФЛУСТОП АРТРОСПИРА
Детоксикация и защита от вирусни инфекции
-
ИНФЛУСТОП ВОДОРАСЛИ
Детоксикация и защита от вирусни инфекции
-
ИНФЛУСТОП ФОРС
Детоксикация и защита от вирусни инфекции
- Внимавайте с чувствителността
Напрегнатите хора са по-чувствителни от другите, или поне когато става въпрос за страх и тревожност. Например проучване доказва, че тревожните хора по-лесно усещат страха на другите. Но затова може да се вземет мерки. Не че трябва да избягвате нещата от които се страхувате – избягването може в дългосрочен план да се окаже вредно. По-скоро, ако се почувствате тревожен сред група хора, извинете се за момент и се отдалечете. Или ако очаквате дадена ситуация да ви провокира – подгответе се психически предварително.
- Опитайте се да не драматизирате
Когато драматизираме ние мислим прекомерно и се тревожим, представяйки си възможно най-лошите варианти. Тревожните хора драматизират най-често. Тенденцията да се фокусираме върху лошите неща е рецепта за хронична тревожност. Тази тревожност дори не е за неща от реалния живот, а за въображаеми такива.
За да я преодолеете, насочете мислите си към нещо друго. Може да се окаже полезно да се съсредоточите върху дъха си. Или да вземете малък предмет като камък или химикал. Това може да ви помогне да прекъснете прекомерните мисли и да намалите тревожността.
- Вижте позитивното в тревогата
Всички емоции – дори тревожността – имат важни функции и носят ползи. Нейната цел е да ни направи по-внимателни към заплахите. Тревожността ни помага да следим за неща, които могат да навредят на нас или на другите. Затова малките количества тревога ни помагат да увеличим своята продуктивност и да отговорим по-ефективно на предизвикателствата. Докато можем да я контролираме тя ще ни помага.