Адренална умора
Знаете ли, че хроничният стрес може да повлияе на способността на организма да се възстановява от физически, психически или емоционален стрес? Повечето хора в даден момент от живота си са се срещали с адреналната умора, още известна като хипоадрения.
Тъй като надбъбречните жлези влияят върху много части от тялото ни, симптомите на адренална умора могат да имитират редица смущения, които не винаги се разпознават лесно.
Симптомите на адренална умора, като „мозъчна мъгла“, променливост на настроенията и трудности със съня може да са индикатор за редица проблеми, често пренебрегвани от лекарите. Все повече хора започват да осъзнават, че комбинацията от тези здравни проблеми често говори за адренална умора.
-
КОЛОСТРУМ
За имунитет
-
КОРДИЦЕПС
За повече физическа издръжливост
-
СИБИРСКА СИЛА
За имунитет и издръжливост
„Адренална умора“ е термин въведен през 1998 г. от д-р Джеймс Уилсън. Неговото предположение е, че прекалената стимулация на надбъбречните жлези при дългосрочен стрес може да доведе до непоследователни нива на кортизола (хормонът на стреса) в кръвта.
Освен това хората с адренална умора често нямат достатъчно DHEA, хормонът на „родителството“, отговорен за създаването на много други необходими хормони в тялото.
Д-р Уилсън описва уникалната прогресия на адреналната умора през деня по следния начин:
- Събуждате се и не може да започнете деня без значително количество кофеин
- Получавате прилив на енергия в първата част на деня
- Енергийните ви нива се сриват около 2 следобед, скачат към 6 вечерта и отново спадат към 9 вечерта
- Енергията ви отново се връща към 11 вечерта
Как да се справим с адреналната умора
- Намалете стреса на тялото и ума си
- Елиминирайте токсините
- Избягвайте отрицателното мислене
- Снабдете тялото си със здравословни храни, добавки и начини на мислене
- Следвайте диета – трябва да започнете, като изключите трудните за смилане храни и токсини, както и химикалите край вас. Идеята на диетата е да премахне всичко, което натоварва надбъбречните ви жлези
Храните, които трябва да избягвате са: кофеин, захар и сладко, въглехидрати, преработени храни, преработени меса и хидрогренирани мазнини.
Може да включите: кокос, маслини, авокадо, кръстоцветни зеленчуци, риба, ядки, семена, келп и водорасли, хималайска сол, ферментирали храни, богати на пробиотици, гъбите чага и кордицепс. Тези храни помагат да се справите адреналната умора, тъй като са богати на нутриенти, съдържат малко захар и имат здравословни мазнини и фибри.