Интоксикация с вода
Нуждата от прием на достатъчно количество вода и изключителното ѝ значение за човешкия организъм са доказани.
Възниква въпросът обаче – възможно ли е да приемаме твърде много вода? Всъщност оказва се, че отговорът е да.
Водната интоксикация или тежката форма на хипонатремия, се счита за много опасна за живота, води до тежки последствия и сериозни усложнения.
Какво е интоксикация с вода?
Дефиницията за водна интоксикация е: понижена концентрация или дефицит на натрий в кръвта, т.нар. хипонатремия, която възниква поради консумацията на твърде големи количества вода, без адекватната замяна на натрий.
Интоксикацията с вода е възможно да бъде определена по няколко начина – хипонатремия, отравяне с вода, хиперхидратация или прекомерен прием на вода. Всички тези термини описват едно и също сериозно здравословно състояние, което се причинява от електролитен дисбаланс – твърде много вода в кръвта по отношение на количеството на натрия.
Основни причини за интоксикация с вода
Водната интоксикация е описана в няколко различни клинични ситуации:
- Натрапчивото пиене на вода е известно, като психогенна полидипсия. Това е психично заболяване, при което пациентите изпитват силна жажда, въпреки че реално организмът им не се нуждае от допълнителен прием на течности.
- Водната интоксикация често се свързва с комбинация от прием на много течности и повишена секреция на вазопресин (антидиуретичен хормон), което причинява задържане на вода в бъбреците.
- Физически активни хора в добро здраве или спортисти могат да развият хипонатремия следствие прием на твърде много вода след свръхтоплинни натоварвания при високи нива на физическа активност.
- Инцидентна (случайна) водна интоксикация може да възникне поради анормална бъбречна недостатъчност, бъбречна дисфункция, диабет или гастроентерит, като в тези случаи обикновено хипонатремията се лекува със стомашна промивка.
- Ятрогенни причини (следствие на проведено медицинско лечение) за водна интоксикация са възможни, например при използването на венозни течности или електролити, хранене с назогастрална тръба или при прием на някои неврологични или психиатрични медикаменти.
- Други регистрирани случаи на интоксикация с вода има при хора участвали в т.нар. “състезания за пиене на вода”.
- При прием на наркотика MDMA, по- известен като екстази, хората се излагат на риск от електролитен дисбаланс, защото той предизвиква силно усещане за горещина, предизвиква обилно изпотяване и увеличава жаждата, като същевременно води до загуба на повече натрий чрез урината и потта. Целият този процес може да доведе до водна интоксикация.
-
ИМУНОЦИН
Против паразити, вируси, бактерии и гъбички
-
ИНФЛУСТОП АРТРОСПИРА
Детоксикация и защита от вирусни инфекции
-
ИНФЛУСТОП ВОДОРАСЛИ
Детоксикация и защита от вирусни инфекции
-
ИНФЛУСТОП ФОРС
Детоксикация и защита от вирусни инфекции
Признаци и симптоми на водна интоксикация
Едни от най-честите симптоми за интоксикация с вода са:
- Главоболие, объркване и дезориентация
- Мускулна слабост, спазми, потрепвания, болки и умора
- Гадене и повръщане
- Нарушено психично състояние и психотични симптоми, като психоза, делириум, халюцинации и др.
- Затруднено дишане
- Често уриниране
- Промени в кръвното налягане и неритмичен пулс
- Тежка сънливост, припадъци, спиране на дишането, мозъчна херния и кома
Водната интоксикация засяга не само възрастните, тя може да се появи и при бебета, особено при тези под 9 месеца. Симптоматиката при тях обичайно включва плач, промени в поведението, повръщане, треперене или потрепване, неправилно дишане, припадъци и други.
Рискове и последствия от интоксикацията с вода
- Нормалният серумен диапазон на натрия е около 132-144 mmol/l , а при интоксикация с вода серумната му концентрация може да падне под 110-120 mmol/l, a понякога и до 90-105 mmol/l, което може да причини редица сериозни симптоми и дори фатален край.
- При консумация на голямо количество вода бъбреците се претоварват тъй като те са отговорния орган за регулиране нивата на течностите в човешкия организъм.
- Хипонатремията провокира набъбване на клетките и в мозъка, което причинява увеличаване на вътречерепното налягане и е възможно да предизвика мозъчен оток. За разлика от останалите клетки в тялото, мозъчните клетки имат малко пространство за набъбване и разширяване в черепа, поради което може лесно да се достигне до сериозни последствия. Подутите мозъчни клетки могат да предизвикат състояния на дисфункция на централната нервна система, а това да доведе до наличие на припадъци, мозъчно увреждане, кома или смърт.
- Натрупване на течности в стомаха и коремните органи.
- Увреждане на сърдечните клапи, включително и хипертрофия на лявата камера.
- Повишени нива на кортизол в кръвта.
Колко вода е достатъчно да пием ?
Когато човек има здрави бъбреци, трябва да може да отдели около 800 милилитра до един литър течност на всеки час. Това е равно на около 3,3 до 4,2 водни чаши на час.
Приемът на повече от това количество ще доведе до дисбаланс на електролитите и ранни симптоми, свързани с хипонатремия.
Лечението на водна интоксикация включва:
- Стомашна промивка
- Натриева корекционна терапия
- Използване на венозни електролити
- Диуретици за увеличаване на уринирането
- Антагонисти на вазопресиновия рецептор
Лечението на хипонатремията се свежда до регулиране на нивата на течности в тялото и повишаване на нивата на натрий.