Здравословните ползи на морските водорасли
Морските водорасли са най-познати и известни, като основна съставка в суши, но освен това те са вкусна и питателна храна, която може да бъде приготвена по различни начини.
Известни са с многобройните си здравословни ползи и затова ще ги разгледаме по-подробно, като възможност за включването им в нашия хранителен режим или диета.
Най- общо морските водорасли се класифицират според цвета им, като консумираните видове включват червени, зелени и кафяви водорасли.
Ето някои от най-популярните:
- Хиджики морски водорасли
- Ого водорасли
- Нори водорасли
- Уакаме морски водорасли
- Комбу морски водорасли
- Араме морски водорасли
- Дулски водорасли
- Спирулина
Водораслите имат ниско съдържание на калории, високо съдържание на фибри и важни хранителни вещества. Богати са на йод, мед, калций, цинк, калий, магнезий, Омега-3 мастни киселини, витамини А, Е, С и витамини от група В.
-
ИМУНОЦИН
Против паразити, вируси, бактерии и гъбички
-
ИНФЛУСТОП АРТРОСПИРА
Детоксикация и защита от вирусни инфекции
-
ИНФЛУСТОП ВОДОРАСЛИ
Детоксикация и защита от вирусни инфекции
-
ИНФЛУСТОП ФОРС
Детоксикация и защита от вирусни инфекции
Основните ползи за здравето от приема на водорасли са:
Подпомагат функциите на храносмилателната система – поради високото си съдържание на фибри, приемът им може да помогне за предотвратяване на редица храносмилателни проблеми, като запек, киселинен рефлукс, язви на стомаха, дивертикулит и хемороиди. Освен това морските водорасли съдържат и специфични съединения, които стимулират растежа на полезни бактерии в червата.
Високо съдържание на антиоксиданти – кафявите морски водорасли съдържат фукоксантин, вид каротеноид, който има мощни антиоксидантни свойства и проявява антитуморна активност.
Подпомагат отслабването – водораслите са с ниско калорийно съдържание, високото им съдържание на фибри подобрява чувството за ситост, а като добавим и ефекта на фукоксантина, който може да увеличи експресията на митохондриален разединяващ протеин 1 (UCP1), резултатите са подобряване на метаболизма, намаляване на телесното тегло и мазнините.
Намаляват нивата на холестерол и подобряват функциите на щитовидната жлеза – според проучванията фитостеролите в морските водорасли спомагат за намаляване нивата на “лошия” холестерол и триглицеридите. Благодарение на високото си съдържание на йод, водораслите имат отличен ефект при понижена функция на щитовидната жлеза, когато са налице йоден дефицит и лоша обмяна на веществата.
Оказват контрол върху кръвната захар – проучванията показват, че алгинатът – вид полизахарид, открит в морските водорасли, може да повлияе и да окаже контрол върху нивата на кръвната захар и инсулина след хранене с високо съдържание на въглехидрати.
С цел да се избегне евентуалното натрупване на тежки метали, които оказват негативно влияние върху централната нервна система и здравето, е препоръчително да се консумират органични морски водорасли.
Водорасли се предлагат и под формата на хранителни добавки, самостоятелно или в комбинация.