Джинджифил – странични ефекти и кога да се избягва
Джинджифилът се използва от повече от 5000 г. за готвене и лечение в множество азиатски страни заради своите безценни качества. Това е понастоящем една от най-употребяваните билки в световен мащаб. Според аюрведичната традиция джинджифилът се нарежда сред „най-саттвичните“ (благодатни и чисти по природа) подправки. Някои от характеристиките на билката според аюрведа са: кату-расам (горчив на вкус), ушна-вирям (с гореща природа), вата-капха-харпрабхавам (облагородяващо действие върху вата и капха); кату-випакам (леко лютив вторичен ефект).
Джинджифилът е познат още като вишва-бхишадж (универсалната билка) и маха-аушадхи (великият цяр). В аюрведа е особено ценен заради огнените му характеристики, които при усвояване от организма изгарят вътрешните токсини (ама).
Но може ли тогава толкова полезна билка да причини странични ефекти? Отговорът е „да“. Повечето специалисти препоръчват да се взима не повече от 4 гр на ден. В по-големи количества може да предизвика киселини в стомаха, газове, подуване, гадене или друго стомашно неразположение, тъй като засилва действието на варфарина ( който пречи на кръвосъсирването).
-
НОРМА ДЖЕСТ
За по-добро храносмилане
-
НОРМА ФЕТ НОПАЛ
Регулация на теглото
-
НОРМА ФЕТ ПСИЛИУМ
Регулация на теглото
-
ХЕПА ДЖЕСТ
За по-добро храносмилане
Кой и кога да избягва джинджифила?
Лица с язва: несдъвканият свеж джинджифил може да причини чревен блокаж и затова лица, които страдат от язва или чревни възпаления могат да задълбочат проблема си.
Лица с камъни в жлъчката: противопоказен е за лица с камъни в жлъчката, тъй като може да засили образуването им.
При кървене: Джинджифилът стимулира кръвообращението и увеличава кръвопотока, като възпрепятства съсирването на кръвта. Възможно е да увеличи процеса на кървене.
Бременни жени: бременните жени също трябва да внимават с джинджифила, тъй като е възможно да предизвика маточни контракции. Пречи също така на усвояването на желязото и мастноразтворимите витамини. Пиенето на чай от джинджифил в края на бременността също е рисково заради опасността от засилено кървене.
Преди операции: Отново поради повишаване на риска от изобилно кървене. Добре е да се избягва приемането му минимум две седмици преди хирургическа намеса.
Реакция при определени лекарства: Консултирайте се с лекаря си дали джинджифилът ще въздейства на лекарствата, които ви е предписал. Не се препоръчва приемането му от лица, взимащи антикоагуланти, барбитурати, бета-блокери, инсулинови лекарствени продукти или лица, които са на антитромбоцитна терапия. Джинджифилът може да повлияе също така на лекарства за сърцето, антихистамини, за третиране на ракови заболявания или при лекарства за сваляне на килограми.
Интеракции с други билки: Джинджифилът въздейства на билки, свързани със стимулирането на кръвопотока и забавянето на процеса на съсирване. Такива са чесънът, карамфилът, гинко билоба, женшен, куркума. Комбинацията с тях ще доведе до изобилно кървене.
Потиска апетита: Нови проучвания показват, че джинджифилът може да предизвика ситост и липса на апетит при някои хора. Проучванията все още са в начален стадий, но е добре да се има предвид от хора, които искат да качат някой друг килограми.
Лица с диабет и високо кръвно налягане: Избягвайте да смесвате джинджифилов чай с медикаменти като варфин и аспирин. Джинджифилът е възможно да понижи кръвната захар и кръвното налягане.
Много от тези странични ефекти могат да бъдат избегнати, ако взимате джинджифилови добавки под формата на таблетки с ентерично покритие, които забавят храносмилането на билката, докато влезе в чревния тракт. Но така или иначе ако се консумира в разумни количества, джинджифилът си остава едно от най-добрите и безопасни билкови средства.
Pingback: ИЗПРОБВАНО домашна лимонада – МЕТЕО Хората