Глухарче, коприва и спанак ни събуждат за пролетта
След зимата всичко отново се събужда за живот, а с пролетната умора организмът ни подсказва, че има нужда от нов прилив на енергия и жизнени сили. Най-подходящи за това са зелените растения – на супа или салата, те се усвояват мигновено от тялото и спомагат за прочистване от натрупаните токсини и съживяване на храносмилателната система.
Лапад, спанак, киселец, коприва, маруля, листа от глухарче, пресен лук и чесън – само споменаването им предизвиква представа за свежест и лекота.
Листата на глухарчето се употребяват в началото на пролетта на салата. Имат леко кисело-горчив вкус, който се тушира с помощта на лимонов сок, сол и зехтин. Салатата от листа на глухарче е чудесно средство срещу авитаминоза, умора и понижен имунитет. Листата на глухарчето подпомагат функцията на панкреаса и синтеза на инсулин, а освен това намаляват и високото ниво на холестерола. От растението се употребяват и корените.
Необикновеното глухарче действа противовъзпалително, помага при диабет, хемороиди, запек и понижен апетит. Прочиства кръвта и подпомага очистването на стомаха и червата.
-
НОРМА ДЖЕСТ
За по-добро храносмилане
-
НОРМА ФЕТ НОПАЛ
Регулация на теглото
-
НОРМА ФЕТ ПСИЛИУМ
Регулация на теглото
-
ХЕПА ДЖЕСТ
За по-добро храносмилане
Копривата е един от най-богатите на желязо листни зеленчуци и е фаворит в пролетните рецепти в пресен вид или под формата на супа. За да не намалявате количеството на полезните й вещества, я консумирайте прясна. Когато прибавите лимонов сок и зехтин, тя вече няма да пари и жули. Полза има от всички части на растението – стъбло, листа, корен – в пресен и сушен вариант; на чай, супа или салата. Може да се приема като храна, както и да се прилага външно. Копривата съдържа бета-каротин, витамини А, С, Е, желязо, калций, манган, калий, магнезий. Растението има тонизиращо, противовъзпалително, прочистващо действие. Пръв помощник е при анемия. Засилва имунитета и подпомага функционирането на отделителната система. Народната медицина препоръчва копривата също и при косопад и ревматизъм.
Спанакът изобилства от витамин А, някои витамини от група В, както и много витамин С. Съдържа така важната фолиева киселина за бременната жена и развитието на плода Най-голямо е съдържанието на минерали в спанака: желязо, калций, натрий, калий, манган, йод, фосфор. При термична обработка запазва повечето от ценните си съставки, но губи голяма част от витамин С. Затова е препоръчително да се консумира на салата (с глухарче, пресен лук и маруля) или на прясно изцеден сок (комбинира се чудесно с морков и краставица). Може да си приготвите и витаминозен зеленчуков шейк, като поставите в блендера спанак, краставица, авокадо и пресен лимонов сок. И ако това не е рецепта за свежа пролет!