Връзката между психичното здраве и здравето на червата
Колкото повече научаваме за нашия чревен микробиом, толкова повече става ясно, че това наистина е т.нар. наш “втори мозък”.
Каква роля имат червата за психичното ни здраве?
Доказано е, че стресът е тясно свързан с червата ни. Когато сме подложени на стрес или в ситуация, в която сме силно притеснени или уплашени, получаваме физическа реакция, като изпотяване на дланите и ускорен пулс. Ако човек инцидентно се намира в такава ситуация, обикновено тялото след това се връща към нормалния си режим, ако обаче постоянно сте подложени на стрес, то тялото ви реагира на това, като вид инфекция, с която се опитва да се пребори и да я преодолее. Това би могло да има сериозни последици за здравето, като високо кръвно налягане, а понякога и до развитие на автоимунни нарушения.
Видовете бактерии, намиращи се в червата, имат важна роля при регулирането на имунния отговор.
Освен това се смята, че чревният микробиом е свързан с разстройства, като депресия и аутизъм.
В резултат на дългогодишни наблюдения става ясно, че хората с аутизъм, доста често имат проблеми със стомашно-чревния тракт, като различни хранителни алергии или непоносимост към глутен.
Редица проучвания установяват, че съществува тясна връзка между поведенческите характеристики на индивида и състава на неговия микробиом.
Проучванията показват връзката между червата и мозъка чрез изучаване ефектите на пробиотиците при хора със синдром на раздразнените черва и депресия. Според отчетените резултати, два пъти са повече хората, показали подобрения при лечението на депресия и приемали пробиотик, в сравнение с приемалите плацебо.
-
ИМУНОЦИН
Против паразити, вируси, бактерии и гъбички
-
ИНФЛУСТОП АРТРОСПИРА
Детоксикация и защита от вирусни инфекции
-
ИНФЛУСТОП ВОДОРАСЛИ
Детоксикация и защита от вирусни инфекции
-
ИНФЛУСТОП ФОРС
Детоксикация и защита от вирусни инфекции
Естествени начини за повлияване върху психичното здраве чрез здравето на червата:
Избягвайте преработените храни – много често консумирането на рафинирани и преработени храни, като чипс, сладкиши, готови храни и други, води до редица здравословни проблеми, като затлъстяване и диабет тип2. Затова е препоръчително тяхното ограничаване или дори изключване от хранителния режим.
Консумирайте храни, богати на пробиотици – това може да доведе до подобряване на имунния отговор и настроението. Такива храни са кефир, кисело мляко, комбуча, кисело зеле и други.
Ограничете глутена – при много хора ограничаването на глутена оказва положителен ефект върху чревния микробиом.
Консумирайте здравословни мазнини – зехтинът, например съдържа много антиоксиданти, които предпазват клетките от увреждане. Той спомага за подобряване на паметта и когнитивните функции, има и противовъзпалително действие. Авокадото също е богато на здравословни мазнини, то подпомага процеса на храносмилане, осигурява протекция на сърцето и подобрява настроението.
Включете в менюто си гъби – популярната гъба шийтаке има високо съдържание на витамин В6, който влияе върху производството на серотонин и невротрансмитерите, подобрява настроението и намалява стреса по естествен начин.
Консумирайте ядки – бадемите, кашуто, орехите и бразилските орехи са богати на серотонин, който се грижи за доброто ни настроение.
Добавяне на семена от сусам – сусамът е богат на аминокиселината тирозин, която повишава нивата на допамин в мозъка.
Макар и да съществуват доста неизвестни по отношение на връзката между поведението и настроението на човек, и здравето на неговите черва, сигурно е едно, че такава връзка съществува. Затова е важно да полагаме грижи за здравето на червата – така ще се радваме на добро настроение и здрава психика.